Inlägg från: Anonym (Utsatt barn) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Utsatt barn)

    Familjehems skyldigheter

    Hej!

    Någon som vet vad som gäller för familjehem angående skyldighet att fullfölja uppdrag? Jag har mött en tonåring i mitt arbete i vården som blev omhändertagen av familjehem som 2 åring pga svår omsorgssvikt av missbrukande biologisk mor. När han sedan var 9 år slutade de han bodde hos och såg som sin mamma och pappa sedan 7 år tillbaka stt arbeta som familjehem. Han fick flytta till nytt hem i ny stad och mår såklart dåligt av det han varit med om. Han har ingen kontakt längre med någon han vuxit upp med.

    Jag tycker det borde finnas någon form av förbindelse att familjehem inte får överge ett redan så utsatt barn på det sättet. Finns det ingen som helst skyldighet?

  • Svar på tråden Familjehems skyldigheter
  • Anonym (Utsatt barn)
    Anonym (Nej) skrev 2018-10-26 23:00:45 följande:

    Nej, som familjehem är man inte skyldig att fortsätta sitt uppdrag.


    Tack för svar! Jag tänkte nog att det var så.

    Hemskt att vara så utsatt jämfört med att vara biologiskt eller adopterat barn tyvärr...
  • Anonym (Utsatt barn)
    neverpreggo skrev 2018-10-26 23:16:39 följande:

    Inga skyldigheter men tror inte att de flesta avbryter lättvindigt ett uppdrag som varit så länge.


    Nej. Jag tänker också att det nog finns ett starkt skäl för att göra så mot någon.
  • Anonym (Utsatt barn)
    Anonym (M) skrev 2018-10-26 23:27:37 följande:

    Vissa familjehem tror jag lever i nån slags illusion om ett barn dom kan ta under sina vingar o vårda. Det dom sällan vet är att det är problembarn med många skelett i garderoben.

    Jag växte själv upp i olika familjehem. Sista när jag var 16år, då bodde jag i en ryggsäck ett år och lyckades få egen lägenhet när jag var 17. Den kärringen jag bodde hos sist hade slutat dricka alkohol och funnit Gud. När jag flyttade satt hon med vinflaskan och hade antagligen slutat tro på gud och hans godhet. Jag var verkligen inget lätt barn, men det är få av oss som är det.


    Sorgligt!

    Du skulle behövt ha någon stabil vuxen som stått kvar.

    Hoppas att du mår någorlunda bra idag ändå trots detta hemska.
  • Anonym (Utsatt barn)
    Anonym (M) skrev 2018-10-26 23:54:13 följande:

    Jodå, jag är 30år nu och kan se saker ur ett annat perspektiv. Och hade jag inte varit med om det jag varit med om hade jag inte varit den jag är idag:)


    Skönt att höra! Vilka resurser du måste ha!!!!
  • Anonym (Utsatt barn)
    Anonym (Familjehem) skrev 2018-10-27 01:39:31 följande:

    Stackars kille. Men det låter ju märkligt i mina ögon när han bott i familjehemmet från han var 2 år. Det är nog inte alls säkert att det låg till på det viset. Ibland agerar Soc mycket märkligt och det låter snarare som någon form av tvist uppstått mellan familjehemmet och Soc. Har hänt många gånger att Soc väljer att flytta barn bara därför. Och det är barnet som får betala priset.

    Men självklart kan man säga upp uppdraget men vanligast är att de flesta familjehem som haft hand om barnet i många år är oroliga för att bli fråntagna barnet. Man har ju skapat en känslomässig relation med barnet under åren.

    Jag tycker att pojken har rätt att få veta sanningen och om jag vore du så skulle jag råda honom att ta kontakt med sitt gamla familjehem för att få svar. Kan ju också vara så att det handlar om skilsmässa alternativ svår djukdom. Han var 9 år och kanske inte fick rätt information. Som familjehem har man ingen rätt att få veta var barnet omplaceras och kan upprätthålla kontakten.


    Tack för svar!

    Ja, säkert är det något av det du nämnt.
Svar på tråden Familjehems skyldigheter