Veganmat till tonåring
Tihi skrev 2018-10-30 20:21:32 följande:
Vilka bra förslag. Det måste vara ekologiskt också annars äter hon inte men jag letar efter någon vegansk yoghurt med musli till frukost. Bröd lär jag ha hemma som vanligt och hon kan lägga på avokado eller grönsaker på det och så får jag hitta vegansk ost. Havregrynsgröt finns också och så köper jag hem extra frukt. Duger det inte så får hon svälta.

Tacos kan funka till middag eftersom att man kan plocka vad som helst i det. Måste kolla vad quorn innehåller och bröden. Det duger inte om det inte är veganskt och ekologiskt nämligen. Gryta låter gott men är inte min starka sida att laga. Tur att jag bara behöver göra en middag och en frukost för det är svårt att laga veganskt när man inte är van.

Ska det vara ekologiskt är det nog svårt att hitta halvfabrikat, men kanske:
Tacos: Koka ekologiska röda linser tills de är klara. Tag lagom mycket! Vill du ersätta 500 g köttfärs räcker det säkert med 100 g okokta linser + vatten.
När de är kokta så steker du på dem med tacokrydda lite snabbt.
creme fraishe - oatly har en variant i svart, rund burk, men den är inte ekologisk... Blir nog svårt att hitta ekologiska ersättningsvaror.
Så kör hellre på med matiga grönsaker som du kan hitta ekologiskt tex avocado, kanske steka champinjoner? Sen det vanliga sortimentet, majs, gurka, tomat osv.
Lägg till bönor, några olika, kanske kikärtor? Göra hummus eller annan kikärtsröra eller guacamole för att ha något krämigt i?