Inlägg från: Anonym (Hepp) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Hepp)

    Köpa underkläder till sin flickvän

    Anonym (Nybörjare) skrev 2018-11-06 19:13:56 följande:

    Vill köpa sexiga underkläder till min flickvän. Hon har 34b säger hon, men när jag kollar på nätet så har de flesta storlekar som t.ex. b70 b75 b80.

    Något annat man bör tänka på?


    Jag har 34B: Det är den brittiska motsvarigheten till 75 B i Sverige.
  • Anonym (Hepp)
    Bibbidi skrev 2018-11-06 20:13:01 följande:

    Får man fråga varför vill du köpa sexiga underkläder till din flickvän? Har hon sagt att hon önskar sig det eller, nu kommer jag låta extremt stereotypisk så förlåt mig men, är det för att du vill "pigga upp" sexlivet därhemma? 


    Rent generellt är det en oerhört dålig present att köpa sexiga underkläder- det kan misstolkas eller någon kan ta illa upp (speciellt om ens sexliv inte är tipptopp, då ska man absolut inte köpa såna presenter!).


    Ja, egentligen är det väl i så fall kvinnan som ska köpa sexiga underkläder till maken: alltså sexiga underkläder hon kan ha på sig för att glädja honom. Om TS ger flickvännen sexiga underkläder i julklapp blir det ju som att han ger sig själv en julklapp.

    Såvida hon inte uttryckligen sagt att hon vill ha sånt.
  • Anonym (Hepp)
    Anonym (rrr) skrev 2018-11-06 21:12:55 följande:

    Läste någonstans en intervju med personal i en underklädesbutik och hon sa att väldigt ofta inför jul och alla hjärtans dag kommer män och vill shoppa till sina damer. Nästan ingen har koll på storlek och när de gissar, tar de nästan alltid en för liten storlek än vad damen i fråga har! De får jättemånga byten just pga storlekar som män köpt, sa hon. Så vad du än gör, var jäkligt säker på storleken!

    Inte kul som tjej att få för liten storlek för då är risken att man tror att man är tjock och att mannen önskade att den köpta storleken är det som är verkligheten, medan mannen bara försökte vara snäll. 


    Inte heller bra om han köper för stor storlek. Då kanske hon tror att han tror att hon är tjockare än hon är. Alltid svårt med storlekar!
  • Anonym (Hepp)
    Anonym (rrr) skrev 2018-11-07 13:23:04 följande:
    Haha, du undrade ju? Nu har du fått svar av oss som varit med lite ängre. Det är väl inga bittra svar någonstans vad jag kan se, bara konstruktiva förklaringar. 
    Hur du tolkar dem som bittra säger väl mer om dig tycker jag

    Nu då, ett sista tips: gå och shoppa kläder tillsammans med henne istället. Det blir en kul grej, du kan betala så att det blir den gåva du tänkte men du slipper oron att köpa fel storlek eller fel stil, fel färg osv. 
    Så har vi gjort nån gång. Jag provade dem i provrummet också och han öppnade dörren och gluttade (OBS! Vi hade bestämt oss för att köpa dem så provandet var bara en sexig grej).
  • Anonym (Hepp)
    tankfull skrev 2018-11-08 08:16:05 följande:
    EXAKT min tanke, alltså det där med att han köper julklapp till sig själv. Minns en jul när det var precis så- jag hade köpt en snygg luvtröja, en cd med bra musik, en verktygslåda m.m till min sambo - han köpte dyra underkläder till mig för att han ville att vi skulle ha sex jämt och ständigt. Sa inget men tänkte desto mer. Underkläderna passade faktiskt men hade hellre fått nåt annat!
    Hade blivit samma sak om din sambo köpt verktygslådan till dig, och sedan varit den ende som använt den... Eller när mannen gärna vill att frun ska göra färsk pasta och han därför köper en pastamaskin "till henne".
Svar på tråden Köpa underkläder till sin flickvän