Inlägg från: Anonym (Häpp) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Häpp)

    Kan vi prata om s.k "incels"

    Genom historien har män ständigt tagit makten och med den tvingat kvinnor till sex. Äktenskapet har historiskt varit ett sätt att garanmterat få sex. Män har tvingat kvinnor till celibat, kallat dom horor om de skulle knulla runt och på alla möjliga sätt haft kontrollen över kvinnans sexliv.

    När kvinnor mer och mer tar kontroll över sitt sexliv och själva väljer vem de vill ha sex med så står männen där handfallna och gnäller på att de inte får sex.

    Man får inte allt i världen, alla män blir inte fotbollspealar, alla män kan inte spela gitarr, alla män blir inte chefer eller idoler, alla mön får inte sex. Det är ingen rättighet att få sex, du måste förtjäna att få ligga och då måste kvinnan gilla att ligga med dig.

  • Anonym (Häpp)
    Anonym (Man) skrev 2018-11-13 14:37:57 följande:
    Alternativen är många, det är bara att lyfta blicken från naveln, och se till alla alternativa kulturer som existerar och existerat.

    Du har dessutom en alldeles för förenklad (och för positiv) bild av kvinnor.

    Kvinnor knullar de män samhället säger till dem att knulla, och när de gör det så kommer deras rationaliseringsprocess i deras huvuden att säga till dem att det är här exakt vad de ville hela tiden.

    Det där är ingen perfekt process och det kommer alltid allt finnas avsteg, men att som nu släppa loss öppen hypergami följt av öppen cuckoldry som det redan finns tecken på leder till det kaos och sammanfall vi ser i relationer. Kvinnor är kaos.
    Det är så fantastiskt att se hur du inte klarar av att på egen hand charma en kvinna och få en att ha lust till dig. Du måste som meningslös man få hjälp av samhället för att få ligga. Du ska tydligen inte behöva anstränga dig ett smack för att få lite fett på sylen - stackare, 
  • Anonym (Häpp)

    Så underbart att läsa alla dessa män som är experter på vad som gör kvinnor kåta. Det finns en sannimng därute om vad som gör kvinnor kåta. De som sitter på sanningen är .... kvinnorna. 

    Vi kanske ska avvakta vår mansplaining och fråga en kvinna istället.

  • Anonym (Häpp)
    Kermit1561 skrev 2018-11-13 16:24:57 följande:
    Kvinnor är generellt sett sämre på att veta vad kvinnor tänder på än män är, och det är rätt logiskt, de märker nämligen inte om de har fel och kan därför leva i fantasivärlden, om män har fel däremot så får de inte knulla och det blir tydligt att de har fel..
    Där hade du lite otur när du tänkte:

    En kvinna kan mindre om sin kropp än vad en man kan????

    har du hört talas om #ensamkommandemän ?? Eller Askersund ????
  • Anonym (Häpp)
    Anonym (Det gäller samma för kvinnor) skrev 2020-02-10 15:31:12 följande:
    Det gäller också då kvinnor

    Statsminister, kvinnlig orgasm genom en mans kropp, löner, etc
    Hej och välkommen till tråden, vi packade ihop det här ämnet för ett och ett halvt år sedan...

    Kvinnor har knappt haft några "rättigheter" i historien. Och självklart ska kvinnor också på samma sätt ha sex genom ömsesidigt samtycke. Men du tror väl knappast det är män som drivit på frågan om samtyckeslagen? 

    Först försöker männen säga till kvinnorna att de skall hålla på sig och vänta med sex, de skall vara försiktiga med män och inte ligga runt. En 17-årig tjej som legat med flera män är en hora, en 17-kille som legat med några tjejer är en hingst.

    Sen när kvinnor gör som männen säger och försöker ha så lite sex som möjligt då blir vi frustrerade och och tycker de är torra och tråkiga.

    I ett fritt samhälle får bara alfahannar ligga runt och mesiga internettroll med SD sympatier får ägna sig åta att runka eller köpa fruar från underutvecklade samhällen som thailand.
Svar på tråden Kan vi prata om s.k "incels"