BossHoss skrev 2018-11-22 16:09:42 följande:
Läser du längre upp så har vi diskuterat det med korven redan.
Sedan så skaffar ju TS två saker till julbordet.
Så det är väl fair att anta att de andra står för två saker med.
som jag skrev.
tex, janson och revben
Tycker som dig att det låter mycket, men skall man köpa allt på det lokala slakteriet så är det inte konstigt att det kostar så mycket. Och så är det kanske med allt annat också, skinkan, revbenen, kalkon? Vet ju inte vad de har på julbordet direkt, mer än vad ts nämner, och då kanske det är väldigt extravagant,
Sedan har det har ju inte varit några problem tidigare med kostnaden, så jag antar att ts varit nöjd med sin del under alla år, för det är ju först nu när de inte äter kött som de inte vill lägga pengarna. Så då måste man ju anta att det vart helt ok summa och arbete att lägga alla andra år då de åt kött för TS nämner inget om att de även då ansåg det var mycket pengar.
Ja, de kanske har tyckt att det varit okej när även de ätit av korven och köttbullarna. Men inte längre när de bara ska bidra till de andra men inte äta själva. Det är inte heller säkert att de varit nöjda tidigare med fördelningen, men att de inte tidigare känt att de hade argument att stå emot eftersom de också själva åt av korven o köttbullarna.
Det är ju lätt att vara frikostig när andra ska betala och morbrodern verkar ju ha dragit bästa kortet med lokal (hans eget hem som inte kostar extra) och lite bröd och ost och sallad.
Eftersom TS verkar ha lämnat tråden så får vi anta en hel del. Man får hoppas att det löser sig för TS då de ändå verkar uppskatta julen med stora släkten och då kan det ju hända att man tycker det är värt några tusenlappar för att inte starta krig om köttbullarna.