Clearblue advanced fertilitetsmonitor
Hej!
Jag hoppar in i tråden här! Behöver lite hjälp!
Jag och min försöker skaffa barn, jag har inga barn sen tidigare. Vi har försökt sen i 5 månader nu men inget resultat, blir lika ledsen och frustrerad varje gång det visar negativ. (Jag vet att det kan ta upp till ett år och längre) men är ändå känslan när man känner att man gör ?allt? och så går det inte ändå.
Jag har kört på clearblue ägglossningstester innan, men nu köpt monitorn.
Igår (måndag) fick jag min mens och var första gången jag startade den. Men den säger att nästa cykel börjar efter första testperioden eller något sånt? Vad menas med detta, haha! Innan när jag kört med det andra ägglossningstester så har jag börjat testa mig på dag 7. Betyder detta att jag ska testa varje dag från det att jag får min mens?
Vore kul om vi kunde följa med varandra under denna resa! Det är ju bara min man och jag som vet om att vi försöker skaffa barn eftersom detta är ?hemligt? för familj och vänner. Vill inte ha pressen att folk vet om och längtar och frågar. Sen tycker min man att jag är besatt av detta och pratar om det konstant, hahaha! Så vore skönt att dela med andra i samma sits, som förstår min ?besatthet?