Pensionskapital
Är 32år (86:a).
Började med att vara arbetslös i 1-1,5år efter gymnasiet, sen fick jag ett städ jobb hos en släkting på 7,5h/v för ca 400kr/h, städningen skulle ske på nattetid och det var bra lön eftersom alternativet var att ta in en firma och då hade det kostat ungefär det för företaget.
Efter ca ett halvår fick jag tag i ett industri jobb där jag i ett halvår kombinerade båda jobben. Sen valde jag att bara ha industri jobbet. Blev uppsagd efter ca 2,5 år då det gick utför (finnaskris 2009).
Var hemma 2 veckor innan min sambo fick in mig att hjälpa till med lite kopiering (under 2-3 veckor) i ett stort projekt lyckades hoppa runt mellan lite olika avdelningar i projektet till jag hamna på elkonstruktion, där jag hjälpte till med administrativa uppgifter och lärde mig vara cad-apa.
När projektet tog slut tog kunden över mig (som inhyrd) för att ha mig som cad-apa och fixa med dokumentationen från projektet. Där blev jag kvar till 2016 då jag valde att gå en YH-utbildning i just elkonstruktion. Så pluggade i veckorna och jobbade på helgerna. Efter utbildningen var jag tillbaka igen. Jobba ca ett år innan det blev neddragningar (slutet 2016), var hemma ca 1år sen fick jag komma tillbaka då läget stabiliserat sig (Årsskiftet 2017). Valde då att starta eget och är nu egen företagare där min huvudkund är där jag varit sedan 2009.
Inkomstpension: 567 755 kr
Premiepension: 158 977 kr
Tjänstepension: 176 738 kr
Totalt: 903 470 kr