Anonym (TS) skrev 2018-12-05 21:45:17 följande:
Okej. Men alltså, jag ska fylla i en blankett med kryss för var olyckan inträffa osv men finns ju inget att fylla i förutom rutan där jag frånsäger mig alla anklagelser pga olyckan aldrig inträffat. Räcker det?
Varför inte ringa försäkringsbolaget ifråga? Kanske kan personen som eventuellt blivit påkörd eller vittnet/vittnena som såg smitaren lämna mer info, som modell, färg på bilen som smet, till exempel. Du skriver inget om de frågat dig om tidpunkt heller, kanske det inte skedde när du var där utan före/efter? Du kanske i så fall kan visa att du var någon annan stans?
Om du får reda på det påstådda händelseförloppet så kan man kanske avgöra om det borde finnas skador på det fordon som körde på? Kanske kan du filma när du går runt din bil så man ser att det inte finns några skador på den?