Inlägg från: Mongoliet |Visa alla inlägg
  • Mongoliet

    Hur kan de ha glömt att ta betalt?

    Köpte en del saker för några månader sedan. Betalade typ 50 % när jag gjorde köpet & skulle betala resten efter delivery eller strax innan. Detta var deras deal. Ingen aning om varför upplägget var så men det kändes ok för mig.

    Fått mina saker. Inte hört något ifrån de om resten av cashen & inte fått något inbetalningskort eller liknande. Inte heller har de dragit mer pengar om de nu kunde få göra så.

    Låter jag det vara bara? Hur kan det ha försvunnit i hanteringen?

    Stor firma så drabbar ingen fattig.

  • Svar på tråden Hur kan de ha glömt att ta betalt?
  • Mongoliet
    Tow2Mater skrev 2018-12-09 01:20:05 följande:

    Kan ju ha forsvunnit och så går det till kronofogden då du inte betalar...


    Borde de inte höra av sig på något sätt? Ok, har det någon betydelse om det går det till kronofogden egentligen? Lägger de på en 5-hundring eller vad är dealen?
  • Mongoliet
    Tow2Mater skrev 2018-12-09 01:20:05 följande:

    Kan ju ha forsvunnit och så går det till kronofogden då du inte betalar...


    Skickar de inte ut påminnelse innan det går till kronofogden? När är det preskriberat?
  • Mongoliet
    Sommarskuggan skrev 2018-12-09 01:46:38 följande:

    Du kanske angav fel fakturerings adress/mail/telefon nummer. Du gör nog bäst i att kontakta företaget.


    Nä jag uppgav ju allt rätt & de har ju levererat sakerna hem till mig. Kanske dröjer någon vecka till och sedan hör de säkert av sig. Julstress kanske.
  • Mongoliet
    AnnaSthlm skrev 2018-12-11 00:40:30 följande:

    Jag hade varit beredd att betala om fakturan skulle komma men jag hade inte hört av mig till dem. Utan dåligt samvete.


    Lite så jag tänker. Inte mitt fel ju. Typ 12000 som jag kan ha lite roligare för.
  • Mongoliet
    sysop skrev 2018-12-10 16:04:57 följande:

    Antingen så kontaktar du företaget och får information om hur du ska betala eller så tar du risken och väntar på första kravet från inkasso/kronofogden och betalar då fast då har skulden ökat (kostnad för indrivning/påminnelse kan röra sig om några hundralappar upp till kanske en femhundring eller så).


    Lite så jag tänkte. Riskera att få betala 500 kr extra vs att ev slippa betala 12000.
Svar på tråden Hur kan de ha glömt att ta betalt?