2åring extremt mammig
Har en son på 2 år. Det är mitt och min mans första barn. Sonen har från start varit en high need baby, han hade även kolik, reflux, förstoppningsproblematik och astma.
Jag och min man har nästintill delat föräldrarledigheten 50/50.
Nu till dilemmat, sonen är extremt mammig. Vi har ett stort socialt nätverk, spenderat mkt tid hos främst mina föräldrar. Vi rör oss bland folk och andra barn. Har mkt sällan haft avlastning eller barnvakt.
Redan som pytteliten var jag den självklara favoriten. Han väljer mig i alla lägen och ibland får pappa inte ens titta på honom. Även folk i omgivningen reagerar på att det bara är jag som gäller.
Han är inskolad på dagis sedan ett års ålder. Hela första halvåret var en mardröm med lämningar. Det har blivit bättre nu senaste halvåret men fortfarande väldigt tufft. Jag vet att lämningar generellt sätt är tufft för alla barn långt upp i åldrarna.
Hur vanligt är detta att vara extremt mammig? Kommer ihåg redan på öppna förskolan när han var 6 månader så var det bara att sitta i mitt knä med ngn leksak som gällde. Han ville inte interagera med andra och kändes besvärad om ngn närmade sig honom. Dagis säger att han är social och kärleksfull när han är där.
Hemma så är det jag all ledig tid som gäller. Lämnar jag rummet är han som en svans nonstop. Vi samsover allihopa och är jag uppe och kissar på natten och han vaknar så kryper han över pappa för att leta efter mig.
Han är fortfarande ett krävande barn och gnäller extremt mkt i perioder. Så pass att min familj som har stort tålamod ibland tappar öronen av hur han är.
Ngn som känner igen sig? Jag har aldrig träffat en 15 åring som betett sig så här så det finns hopp :)