• beckah24

    Prata symtom INNAN bim

    Hoppar in och berättar om mina symptom, har visserligen bim+3 idag. Gjorde ett eget inlägg men blev påhoppad diiirrr. skrev såhär: 
    Har använt olika preventivmedel (p-plåster,p-ring-p-stav, spiral,minipiller, p-piller) sedan jag var 14 (tidigt, jag vet). Jag är nu 24 och slutade med p-piller för 1 månad sedan. Hade ?pillermens? och sedan sa vi att det som händer det händer. Trodde inte jag skulle få igång cykeln direkt men fick ägglossnings flytningar två dagar och vi har myst från mensens sista dag till och med häromdagen. Idag är det BIM+3. Mina symptom som jag har reagerat på som jag inte är van med att uppleva är:

    Extrem trötthet
    Hugg/känner av livmodern (ej som mensvärk)
    Hungrig
    Kissar hur ofta som helst, gärna nattetid också..
    Svullen mage
    Upplever bröstvårtorna styvare och rödare
    Lätt till tårar över småsaker. Blev tårögd idag tex när jag såg att det fanns en glutenfri tårtbit kvar i affärenSkrattande

    Dessa symptom har jag haft ca 1,5 vecka (idag bim+3). Det har kommit lite ljusrosa blod tre dagar på pappret vid toalettbesök av den "stora varianten" men inget mer?

    Testade negativt för ca 4 dagar sedan.

    VAD TROR NI? Blir tokig av att inte veta! Kan likarna vara mens på gång! Vet ju inte hur min kropp reagerar innan mens då jag inte haft "egen mens" sedan tidiga tonåren... då hade jag extremt mycket, ont och oregelbundet.

    Tacksam för alla svar och diskussioner kring detta! Vill få tiden att gå haha! Håller tummar och tår för alla andra med tidiga symtom! 

  • beckah24

    Har lovat mig själv och sambon att inte testa igen förrn om en vecka så man inte blir besviken, men mins ta kar har gått i samma banor som berättar! Ringde 1177 och frågade om samma sak och hon trodde inte att det berodde på att jag slutat med p-piller och sa att jag skulle ta test om en vecka men man kanske ska ta ett imorgon på morgonen så behöver man inte fundera nå mer! Vore ändå skönt att få mens haha


    Kattunge15 skrev 2019-09-07 16:27:31 följande:

    Skulle stå: gissar att det var pga att det var första gången på många år kroppen gick igenom det.

    [/Jsjehääö

    [quote=79885422][quote-nick]Kattunge15 skrev 2019-09-07 16:26:33 följande:[/quote-nick]

    Slutade men p-piller i juli o haft en mens sen dess. Hade sååå många symtom mellan ÄL-bim, gissar att det var första gången på många år kroppen gick igenom det, var helt säker på att jag var gravid men det var jag inte. Pms ger väldigt lika symtom som graviditet. Nu väntar jag på min andra mens och inte alls såna symtom son inför första mensen. Med det sagt så kan du ju vara gravid ändå, varför testar du inte igen?


Svar på tråden Prata symtom INNAN bim