Prata symtom INNAN bim
Men det där med myom låter lite jobbigt, läste att många har det utan symptom men att det kan påverka fertiliteten beroende på hur stora dom är. Känner du att du får hjälp från sjukvården? Kan tänka mig att det finns med i dina tankar som ett orosmoln.
Jag vill bara forcera fram tiden till mens nu så jag kan testa in nästa äl :)
Det andra myomet är i livmodern, eller om det var på. Ja, så det är klart att jag har detta i bakhuvudet, men lever på nåt sorts naivt hopp, även om jag är beredd på IVF. Vi ska testa en gång till innan vi göra fertilitetsutredning. Eventuellt kontaktar jag läkaren redan nu och kollar läget med mina myom.
Hur menar du att kroppen reagerat annorlunda?
                    
 Jag läste att en fertilitetsläkare rekommenderade varannan dag from efter mens, då brukar man inte missa ägglossningen, även om man struntar i ägglossningstester.