Har en massa pajrecept - kanske något upprepas i svaren;
ÄDELOSTPAJ
1 sats pajdeg förgräddad
100g riven ost
200g riven ädelost (kvibille gräddädel)
1 dl grädde
100g keso
2 vitlöksklyftor
2 ägg
lite salt
Blanda allt och fyll pajskalet, grädda i ytterligare 20-25 min i 200 grader.
KYCKLINGPAJ MED BACON ? 4 PORT
1dl grahamsmjöl
2dl vetemjöl
2msk vatten
140 gr bacon
3 kycklingfiler
1 liten purjolök
1 viltlöksklyfta
1 tsk curry
salt och peppar
1 dl riven lagrad ost
3 ägg
2 dl mjölk
1 dl grädde
Rör ihop ingredienserna till degen och för grädda i 200 grader ca 10 minuter. Strimla och fräs baconet.
Tärna och bryn kycklingen.
Skölj och strimla purjolöken.
Blanda i tillsammans med den pressade vitlöken och låt fräsa några minuter.
Krydda med curry, salt och peppar.
Lägg fyllningen i pajskalet och strö över osten.
Vispa ihop ägg, mjölk och grädde och häll över pajen.
Grädda i 200 grader i ca 30-40 minuter
KÖTTFÄRS OCH OLIVPAJ ? 6 PORT
2 ½ dl vetemjöl
75 g smör
¾ dl kesella lätt
400 g köttfärs
1 gul lök
½ paket bacon, 140 g
smör
½ tsk salt
1 krm svartpeppar
2 tsk oregano
2 dl lätt créme fraiche
3 ägg
2 tomater
ca 15 oliver
1 dl riven ost, arla herrgård
Pajen går snabbt att göra, men ska stå en stund i ugnen. Hacka ihop mjöl och smör till en grynig massa. Tillsätt Kesella och arbeta snabbt ihop degen. Tryck ut degen i en pajform, ca 23 cm i diameter. Nagga med en gaffel. Låt pajen vila i kylen i ca 30 min. Om du har bråttom kan du hoppa över vilotiden. Sätt ugnen på 200 grader. Skala och hacka löken. Hacka baconet. Bryn färsen i smör i en stor stekpanna. Rör i lök och bacon. Låt allt fräsa i några minuter. Krydda med salt, peppar och oregano. Rör i crème fraiche och låt allt koka ca 5 min. Ta det från värmen. Förgrädda pajskalet ca 10 min. Vispa ihop äggen och rör ner dem i färsen. Häll färsen i pajskalet. Skiva tomaterna och lägg dem och oliverna på färsen. Strö över osten. Grädda i nedre delen av ugnen ca 30 min. Servera med en grönsallad.
CHORITZOPAJ
fyllning:
ca 400 g djupfrysta wookgrönsaker
1 msk olja
1 tsk salt
1 msk soya
ca 300 g chorizo eller annan starkt kryddad korv
smulpaj:
1,5 dl vetemjöl
1 dl riven stark ost
100 g smör eller margarin
tillbehör: svarta oliver, skivade tomater och sallad
Sätt ugnen på 225 grader. Fräs wookgrönsakerna i olja några minuter i en stekpanna. Krydda med salt och lite soja. Skär korven i skivor och blanda med grönsakerna. Lägg blandningen i en ugnssäker form. Mät upp mjöl och ost i en skål. Lägg i margarinet som kan vara lite mjukt, finfördela det i mjölet med en gaffel eller med fingertopparna till en grynig massa. Strö smuldegen över grönsaksblandningen. Grädda pajen i mitten av ugnen 20-25 minuter tills pajen fått fin färg.
PAJ MED VARMRÖKT LAX ? 6 PORT - jättegod!!!!!!!!!
Pajdeg: 3 dl vetemjöl
75 gr smör
50 gr kesella
Fyllning: 5 hackade schalottenlökar
Smör
250 gr varmrökt lax
75 gr strimlade sockerärtor
½ dl hackad dill
100 gr riven ost
Äggstanning: 3 ägg
2 dl lätt creme fraiche
½ tsk salt
1 krm vitpeppar
Hacka ihop mjöl och smör till en grynig massa. Tillsätt Kesella och arbeta ihop till en deg. Sätt ugnen på 225º. Tryck ut degen i 6 tartelettformar, ca 12 cm i diameter och ställ dem i kylen ca 30 min. Nagga dem med en gaffel. Förgrädda ca 10 min. Fräs schalottenlök i smör i en stekpanna. Vispa ihop ingredienserna till äggstanningen. Fördela fyllningen i pajskalen och häll över äggstanningen. Grädda i mitten av ugnen ca 20 min.
PAJ MED KRABBA OCH ÄDELOST ? 4 PORT
Pajdeg: 40 g smör
1 dl Kesella lätt
2 - 2 1/2 dl grahamsmjöl
Fyllning: 2 små päron
1 burk krabba, ca 200 g
1 knippe dill
1 1/2 dl Kesella lätt
1 1/2 dl Kelda mellangrädde
2 ägg
50 g Kvibille riven ädel
Pajdeg: Smält smöret och låt svalna något. Blanda Kesella, smör och mjöl. Låt degen vila i kylen ca 15 min. Sätt ugnen på 200 grader. Kavla degen tunt och klä en pajform (ca 23 cm i diameter.) Förgrädda ca 10 min. Sänk värmen till 175 grader. Fyllning: Skala och kärna ur päronen. Skär dem i tärningen. Låt krabban rinna av. Hacka dillen. Mixa samman Kesella, grädde, ägg och ost. Fördela päron, krabba och dill över botten på pajskalet. Häll över ost- blandningen. Grädda i ugn ca 40 min. Servera med sallad.
SPENAT OCH FETAOSTPAJ ? 4 PORT
Pajskal: 3 dl vetemjöl
150 g smör
1 msk kallt vatten
Fyllning: 1 pkt fryst bladspenat, 250g
1 gul lök
1 msk olivolja
2 vitlöksklyftor
200 g fetaost
ca 15 svarta oliver
3 ägg
3 dl mjölk
1 msk oregano
1 krm riven muskot
salt och peppar
Tina spenaten. Sätt ugnen på 200°. Pajskalet: Hacka ihop mjöl och smör till en smulig massa. Tillsätt vattnet och arbeta ihop till en deg. Tryck ut den i en stor pajform. Nagga botten med en gaffel. Låt stå i kylen minst 30 minuter. Förgrädda pajskalet i mitten av ugnen ca 10 minuter. Fyllningen: (Hacka löken). Fräs spenat (och lök) i olivoljan. Pressa över vitlöken. Fördela spenat, fetaost (och oliver) i pajskalet. Vispa ihop ägg, mjölk och kryddor. Häll äggstanningen över spenat och ost. Grädda i mitten av ugnen ca 35 minuter.
KALL PAJ MED CRABFISH ? 6 PORT
3 dl vetemjöl
125 g smör
2 msk vatten
Knåda, tryck ut i en pajform.
Grädda i ugnen 200° (tills den är gyllenbrun, ca 15 min)
Fyllning:
1 pkt crabfish
räkor
1 burk tonfisk (i vatten)
1 dl ärter
2 dl crème fraiche
1 dl majonnäs
3 msk finhackad purjolök
1 msk chilisås
salt och vitpeppar
finhackad dill
Serveras kall.
MEDELHAVSPAJ
Pajdeg: 3 dl vetemjöl
125 gr smör
2 msk kallt vatten
Tryck ut i form och förgrädda i 200 grader ca 10-15 minuter
250 gr djupfryst bladspenat
1 liten purjolök
Stek detta tills vattnet är borta, lägg sedan i pajform
Varva följande ingredienser i pajformen:
6-8 marinerade soltorkade tomater
100 gr tärnad fetaost
1 krm muskot
1 tsk mejram
äggstanning: 4 ägg
3 dl mjölk
2-3 krm salt
peppar
Häll detta över ingredienserna toppa med riven ost.
1 dl riven ost
Grädda i 200 grader, 30-40 min.