• Coccolina

    Ingår duschhuvudet?

    Anna60 skrev 2019-01-16 11:04:26 följande:
    Det gör man innan visning i så fall. Och det skall informeras om. Hade det varit en insatslägenhet hade det varit lite annorlunda. 

    Nej man måste inte plocka bort sitt eget inköpta duschmunstycke eller ens påpeka att det inte ingår. Om du ser att det inte är ett standard munstycke i duschen på en hyresrätt kan du räkna med att det är hyresgästens egna. 


    Det är skillnad på att ta bort helt (dvs ta bort gardinstänger och hatthyllor helt och inte lämna något där) och sätta tillbaka standard inventarierna. Det finns alltid en standard som är bas i lägenheten och det är den som man betalar för som hyresgäst, så om de som bor innan har haft något som faller utanför standarden, tex köpt ett eget duschmunstycket så är det fritt att ta med det bara de ser till att sätta dit originalet innan de lämnar lägenheten så de inte lämnar slangen obrukbar. 


     


    Anonym (Freddan) skrev 2019-01-16 11:04:22 följande:
    Under visningen ja, men inte längre. Duschhuvudet är utbytt.

    Går att hitta bra och billiga munstycken på ClasOhlsson. 


    I'm not crazy... My reality is just diffrent than yours....
  • Coccolina
    Anna60 skrev 2019-01-16 11:35:59 följande:
    Ja, man skall återställa till originalskick. Men man skall också säga till att "detta kommer vi ta med oss och sätta tillbaka originalet" om man låter sina egna prylar vara kvar vid visning. 

    Förstår inte vad som är så svårt att förstå?

    Nej du måste inte säga något då du kanske inte ens är hemma när lägenheten visas, eller så kanske du visar lägenheten långt innan du flyttar ut och då är det inte logiskt att du skall behöva plocka bort saker du använder. 


    Det krävs lite eget ansvar när man skall titta på en lägenhet. Om du nu gillar duschhuvudet så mycket men du ser att det inte är ett standard duschhuvud ja då får du öppna käften och FRÅGA "kommer det vara kvar eller kommer ni sätta dit standardhuvudet?". 


    Eget ansvar helt enkelt men hyresgästen måste inte sätta postit lappar på allt de äger och har för att påpeka att det skall med dem i flytten. 


    I'm not crazy... My reality is just diffrent than yours....
  • Coccolina
    Anna60 skrev 2019-01-16 12:22:06 följande:
    Japp, om lägenheten är tom och man är avflyttad visas den med hyresvärden. Är den inte det, utan inventarier och lösöre finns kvar, så brukar lägenhetsinnehavaren vara med. Inte minst för att skydda sina egna prylar. OCH tala om att "diskmaskinen ingår inte, inte heller duschhuvudet","

    Det är ju inte klokt att man tackar ja till en lägenhet med vissa finesser, och när man sen flyttar in är lägenheten helt avskalad på de finesser man trott ingår. HUR skall en blivande hyresgäst veta vad som är standard hos just den hyresvärden? 
    Man har ansvar att själv ta reda på det hela! Om duschmunstycket är anledningen till att man tackar ja bör man fråga om det ingår. Du har som utflyttande hyresgäst INGEN plikt att meddela att du tar med dig ett duschhuvud som du köpt för egna pengar och själv satt dit! 
    I'm not crazy... My reality is just diffrent than yours....
  • Coccolina
    Anna60 skrev 2019-01-16 13:52:19 följande:
    Nej, man kan inte kräva det tillbaka. Fasta inventarier såsom persienner är dock brukligt att man lämnar kvar. Vad jag talar om handlar om god ton. Däremot om man plockat bort en innerdörr etc, så skall denna återställas.Men det är oerhört luddigt. Och har man inte sagt att "detta är mitt duschmunstycke, och det tar jag bort" så bör man inte plocka bort det. 

    Det handlar om god ton. Stora hyresvärdar har regler vad som är brukligt eller ej. 

    Du är helt ute och cyklar... Så enkelt är det. 


    I'm not crazy... My reality is just diffrent than yours....
Svar på tråden Ingår duschhuvudet?