• legomum

    Slem i halsen och kan knappt andas

    Har man slem i luftrören ska man dricka mycket vätska. Det tunnar ut.

    Spar dina pengar som du lägger på halstabletter och slemlösande, tom läkarna går ut med att de inte fungerar (de som funns receptfritt på apoteket alltså).

    Slem funns i lungorna ibland och då är det viktigt att du får behandling.

  • legomum
    Anonym (Blä) skrev 2019-01-24 12:05:46 följande:

    Tackar så mycket för era svar.

    För ett år sen hade jag samma helvete och fick då av läkaren bara att jag skulle köpa slemlösande på apoteket och så fick jag även astmamedicin. Båda tar jag nu med men märker ingen skillnad.

    Hon menade på att det inte var någon medicin man fick för det utan bara att "härda ut". Så läkaren går jag helst inte till igen.. Det är ju en pärs att ens ta sig dit och sen får man bara samma svar igen kanske.

    Några huskurer?


    Huskurerna är mycket vätska (dock säger läkaren det också så huskur och huskur...)

    Men för de som har astma så skrivs mollipect ut just för att slemmet måste bort då det kan bli värre obehandlat.

    Astmasprayen gör att dina lungor läker så ta dem, de är ingen snabb lösning utan det tar tid.

    Men du kanske ska gå till en astmaläkare istället för att låta vc sköta den. De brukar inte ha någon djupare kunskap varken om sjukdomen eller medicineringen.

    Det kan ju vara så att du har fel medicin, du kanske behöver annan styrka osv.

    Men krya på dig
Svar på tråden Slem i halsen och kan knappt andas