Inlägg från: Anonym (Klo) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Klo)

    Klump i halsen, vad?

    Haft som en klump i halsen i några veckor. Ibland som en svullnad och ibland som att nåt sitter där. Fått tid till Önh och tagit prover på vc. Visade inget. Läkaren var inte på stress.

    Nån som känner igen känslan/ problemet? Dessutom känns det mest på vänster sida i halsen. Kan strsssymtom sitta ensidigt?

  • Svar på tråden Klump i halsen, vad?
  • Anonym (Klo)

    Läkaren var inne på stress, ska det stå.

    Känslan är under struphuvudet, runt halsgropen. Fast på vä sida

  • Anonym (Klo)

    Ingen alls?

  • Anonym (Klo)
    Anonym (Lea) skrev 2019-02-02 13:56:28 följande:

    Jag hade en jäkla massa symtom när jag hade borrelia. Bland annat problem med sköldkörteln och då kopplar jag ihop klumpkänslan jag hade just där den sitter med detta. Numera har jag normala värden sen jag behandlade borrelian, och ingen klumpkänsla heller.


    Åh tack för svar! Tog sköldkörtelprov som var normala. Så det är det inte. Men man kan tydligen ha knölstruma utan hormonpåverkan. Vi får väl se. Som sagt för svar!
  • Anonym (Klo)
    mamaleona skrev 2019-02-02 14:24:54 följande:

    Kolla på struma! Det hade jag vid dylika symtom. Reflux kan ge sådana känningar också pga magsyran gör att det sväller, rapar du mycket?


    Struma har väl hormonrubbning el? Det har jag inte, tagit prover. Provade magkatarrtabletter faktiskt men inte så länge. Detta sitter dock så specifikt på ena sidan av halsen. Tror inte att det är problemet. Men tack jättemycket för svar!
  • Anonym (Klo)

    Läste nu att struma INTE behöver påverka hormoner. Så det kan det ju vara. Känns typ där de visar på en sån bild på nätet. Eller stress kanske, en spänd muskel.

  • Anonym (Klo)
    mamaleona skrev 2019-02-02 16:55:07 följande:

    Jag hade ingen hormonpåverkan vid struma.


    Ååh kan du inte berätta hur du kände lite mer exakt? Vart? Syntes det på dig? På mig syns inget på utsidan alls.
  • Anonym (Klo)
    mamaleona skrev 2019-02-02 22:02:02 följande:

    Jag tycker inte mig minnas att det skulle synts på utsidan. Klumpkänslan var största problemet. Togs biobsi o gjordes ultraljud. Är säkert 8-9år sedan. Hade inga andra symtom.


    Tack! Får se vad det visar hos önh.
  • Anonym (Klo)
    Alexandra1986 skrev 2019-02-02 22:21:14 följande:

    Jag har haft just dessa symptom på stress o får det fortfarande. Tror att det har att göra med att jag spänner mig och så blir det stelt. Därav känslan av att det sitter en klump.


    Tack fina du för svar! Men känns det påtagligt som nåt som sitter i halsen eller mer lite tjockt? På mig känns det båda, ibland lite som en svullnad och ibland som att det sitter en bit. Känns värst när jag vrider huvudet åt vänster. Kanske nån muskel som stramar?
  • Anonym (Klo)
    Anonym (Samma) skrev 2019-02-02 22:40:34 följande:

    Jag har i perioder en liknande känsla..sitter på vänster sida precis ovanför halsgropen..kollat struma tester men de visade inget, läkarna har varit inne på reflux, äter omeprazol konstant men det gör ingen skillnad för " klumpen" däremot slipper jag den konstanta halsbrännan. Oftast måste jag knöla ihop kudden under nacken på ett speciellt sätt,annars känns " klumpen" mer.. Upplever att det blir värre vid förkylning så jag har själv tankar om att det är någon körtel som svullnar upp. Läkarna ser inget vare sig i eller utanpå halsen... Så orsaken är fortfarande ett mysterium...


    Verkligen liknande!! Ok, så dom hittar ingen orsak. Precis så, på vänster sida precis ovanför halsgropen. Jag känner inte så mycket när jag ligger still på rygg och slappnar av. Körtlar brukar oftast synas fr utsidan och ömma fr utsidan, och vete sjutton om de ens sitter så långt ner. Det är ju sköldkörteln i sånt fall. Tack verkligen!
  • Anonym (Klo)
    Alexandra1986 skrev 2019-02-02 22:46:23 följande:

    Jag upplever det så som du beskriver men oftast som en klump, väldigt sällan som tjockt i halsen men det har hänt. Ibland en klump och ibland något som fastnat, brukar gå att massera bort.


    Försökt massera men det har inte hjälpt. Inget hjälper. Att inte stressa upp mig och använda hslsmusklerna i onödan.
  • Anonym (Klo)
    lilagrodautanben skrev 2019-02-03 00:03:51 följande:

    Kollat köldkörteln? Jag har samma, känns som om jag inte kan andas eller svälja. Inget psykiskt men däremot köldkörteln.


    Tack för tips! Jag har kollat värdena för sköldkörteln precis men ska till öron-näsa-hals och då får de väl kolla om den är förstorad. Hade du hormonrubbning eller bara förstoring?
  • Anonym (Klo)
    Anonym (Klo) skrev 2019-02-03 09:18:22 följande:

    Tack för tips! Jag har kollat värdena för sköldkörteln precis men ska till öron-näsa-hals och då får de väl kolla om den är förstorad. Hade du hormonrubbning eller bara förstoring?


    Alltså jag hade inga hormonrubbning vid test.
  • Anonym (Klo)
    Anonym (Man 42) skrev 2019-02-03 10:58:13 följande:

    Sommaren 2017 började jag få en klump i halsen. Det blev värre när jag drack någonting. Det höll i sig till senhösten någon gång. Hade fruktansvärd ångest och tänkte att jag var allvarligt sjuk osv. Vågade aldrig gå till VC. Jättedumt jag vet. Nu i efterhand har jag förstått att det förmodligen var stressrelaterat. Globuskänsla kallas det för. Välkänt inom medicin och psykologi.


    Tack snälla, jag har förstått det oxå! Men hur kändes det på dig, även om alla inte behöver ha samma känsla. Var det som en slemklump eller mer som nåt som satt fast. Som en bit. På mig är det olika.
  • Anonym (Klo)

    Det är svårt att beskriva. Snarare kändes det som något som satt fast än en slemklump

    [/

    Som jag har ibland. Känns lite som ha svalt nåt hårt som inte vill ner. Men ibland mer som ett diffusare tryck. Jag tror jag antingen har förstorad sköldkörtel, en muskel som spänner pga stress eller en tumör.

  • Anonym (Klo)
    Anonym (Man 42) skrev 2019-02-03 13:52:51 följande:

    [quote=79414855][quote-nick]Anonym (Klo) skrev 2019-02-03 13:32:02 följande:[/quote-nick]Det är svårt att beskriva. Snarare kändes det som något som satt fast än en slemklump

    [/

    Som jag har ibland. Känns lite som ha svalt nåt hårt som inte vill ner. Men ibland mer som ett diffusare tryck. Jag tror jag antingen har förstorad sköldkörtel, en muskel som spänner pga stress eller en tumör.[/

    Mm. Känner igen det där. Ta dig i kragen och gå till doktorn. Gör det bara.


    Har redan varit på vc och tagit prover. Ska till öra-näsa hals i veckan. Så jag är på G. Tack fina du för dina svar!
  • Anonym (Klo)
    Anonym (Halsenn) skrev 2021-05-26 17:22:30 följande:

    Hej! Har just nu exakt samma symtom som du hade. Har du kommit till bukt med problemet??


    Hej, ja nu är det mycket bättre. Inget jag tänker på längre. Fick göra Ultraljud bla och det fanns inget där. Blodprovet visade inget. Min gissning är att det var en muskel som var spänd inne i halsen på ena sidan. Fick tex jätteont i halsen av att blåsa ballonger, det gick nästa inte. Då spänner man ju tungan heja vägen ner. Kanske nåt liknande du har?
Svar på tråden Klump i halsen, vad?