• Tbulle

    Scrapträsket

    Helt ny till scrapbooking men entusiastisk!
    Ska göra ett album till min son och håller på att samla material.
    Min fråga:
    Hur är det med bilder ur tidningar, tidningsurklipp och liknande. Syrafritt? - Knappast va? Hur blir det om man skulle ta med t ex födelseannonsen och en bilb på t ex tänder ur någon tidning?
    En fråga till:
    "Vanliga" fotoalbum som man kan köpa på Åhlens, Lagerhaus mm. Vet ni om de har syrafritt papper? (Jag kan ju fråga där också, men men..)

    Verkar sååå roligt med det här!!

  • Tbulle

    Ok, här kommer nästa fråga från nybörjaren:
    Vad har ni för skärmaskin? Tänkte köpa en från Cleaes Olsson, men funderar på om det räcker med en som skär A4.. och hur man slipar bladet på maskinen eller byter man?

    En till: Om man har med bilder från tidningar, typ föräldrar o barn eller amelia. Vad händer om några år? Om de inte är syrafria alltså.

    O en till:
    Vad är ligning? Allt ska ju vara ligningfritt.

    Hoppas ni har överseende med en novis!

  • Tbulle

    Ok - vad är LO?
    Är förmodlige trög, men fattar inte..

  • Tbulle

    Läser om stämplar lite och tycker det verkar kul.
    Men vad behöver jag som nybörjare?
    Det finns tydligen flera olika stämplar och olika färger. Vad är bäst att köpa som startpaket? Tänker mig mest använda till texter och ev. dekoration.
    En djungel det här...

  • Tbulle

    Jo, en fråga till: Var ligger den där bra scrapaffären i Stlhm? Var det på Hornsgatan? Och vad heter den? Har använt sökfuktionen, men det var för mycket att läsa.

  • Tbulle

    2xA - är House of paper en nätbutik? I så fall, vilken adress har de?

Svar på tråden Scrapträsket