Vad kan man göra när sin fru tappar lust?
När jag slutade vilja ha sex med mitt ex så tjatade han jämt och ständigt. Jag var helt sönderstressad av det. Hade sex mot min vilja för husfriden och i bakhuvet malde en röst som hela tiden sa åt mig att det var fel på mig, att jag var värdelös och måste skärpa mig.
Jag gick till terapeuter, gynekolog, läkare och läste mängder på nätet. Men lusten infann sig aldrig.
Sen träffade jag en annan man av en slump på nätet, blev så småningom kär och när vi till sist träffades så slog det ner som en blixt i underlivet. Plötsligt insåg jag att alla de åren jag lagt på exet och mått så dåligt av bara betydde att jag slutat tända på honom för länge sedan och kärleken hade dött av allt tjat och ställa-upp-sex. Jag separerade och lever nu med den andra mannen. Jag blir kåt bara han nuddar mig. Möjligtvis kommer jag tröttna om några år till men då vet jag åtminstone att det inte är mitt fel utan att känslorna är borta.
För att vara ärlig ts, jag gissar att din fru inte är attraherad av dig mer. Vad kan du göra för att vara attraktiv för henne igen? Finns det inget så hade jag inte ödslat mer tid. Gäller för er båda!