• Lillamiia

    Letrozol - följas åt?

    Vill gärna hänga på här i tråden! Svårt att hitta andra med samma problem eller vad man ska säga. Gått på utredning med sambon där det kom fram att jag har pcos. Är just nu på min andra kur med dubbeldos letrozol då den första enkelkuren ej fungerade. Tagit primolut nor två vändor för att framkalla mensen.

    Jag är 32 år och min sambo 27 år. Försökt sedan augusti 2018. Hoppas att det ska ta sig snart. Någon mer som går via st:Görans gyn klinik här inne? Ska bli spännande att följa alla.

  • Lillamiia
    Nilee84 skrev 2019-11-14 10:20:59 följande:

    Har också PCO och fick min son på andra dubbeldosen Letrozol och Ovitrelle spruta. Äter Provera (typ samma som Primolut som jag förstår) och går sen på Letrozolen igen. Fördelen med PCO är ju att vi har så många ägg kvar även i äldre ålder, men jag blir 36 snart så hoppas få till syskon ganska snabbt.

    Har varit på St Göran Gyn (gyn Stockholm) men hade lite svårt för kvinnan jag kom till, går nu hos Mama Mia Karlavägen.

    Håller tummarna för er!


    Vad kul att hitta likasinnade! Jaså okej jag hoppas vi båda har turen med oss nu då! ska du gå på dubbeldos igen eller tar du enkel? Okej, ja vi har ju många ägg ja, så det är ju positivt. Jag har bara träffat män på gyn. Tre stycken. Alla får jag ett bra bemötande av. Ah vad synd att det inte fungerade för dig men du trivs bra på den andra mottagningen?

    Den där sprutan har jag inte hört något om? Måste man ha den för att få ÄL eller kan de fungera utan?
  • Lillamiia
    Nilee84 skrev 2019-11-17 20:42:53 följande:

    Jag övertalade läkaren (han verkar jättebra och har stenkoll) om att få börja med dubbel direkt! :).

    Man kan få ÄL utan men ibland (vet ej om det är specifikt för PCO) kan äggblåsorna mogna av Letrozolen men ägget släpper inte. Tar man sprutan när ägget är exakt ?rätt? är man i princip garanterad ÄL. Kan tyckas läskigt att ta spruta, men jag tyckte inte det var så farligt.


    Jaså! Oki då är jag med! bra med någon som har koll! På fredag ska jag kolla om letrozol hjälpt. Hoppas verkligen. Det låter ju trist att dom skulle mogna men inte släppa... har inte hört något om en spruta som ska släppa ägget. Dom kanske inte använder sig av den. Däremot pratade han om nästa steg som är sprutor man tar men inte för att ägget ska lossna utan för att mogna? Gonal F eller nåt sånt?
  • Lillamiia
    Nilee84 skrev 2019-11-18 10:41:24 följande:

    Ja Gonal F minns jag kom på tal min förra vända men behövdes då aldrig eftersom andra Letrozol-dubbelkuren fungerade.

    Tog just sista Provera-tabletten så första Letro-tabletten blir på torsdag. Försöker att inte ha för stora förhoppningar... :)


    Åh vad spännande då hoppas jag för din skull nu!

    Jag ska ju som sagt på fredag kolla om min dubbeldos har hjälpt. Har du haft några biverkningar av medicinerna?
  • Lillamiia
    bonzo skrev 2020-01-10 18:41:31 följande:

    Nu har vi provat två enkel kurer och två dubbelkurer letrozol. Ägglossning på alla och en kemisk graviditet på fösta dubbelkuren. Nu mens idag efter andra dubbelkuren. Vet inte om jag ska prova en omgång till eller gå vidare till ivf. Hur många omgångar tycker er läkare är rimligt?


    Jag hörde från min gyn att runt ett halvår brukar man hålla igång. Men det kanske är olika?
  • Lillamiia
    Anonym (Silverisolde) skrev 2020-02-12 21:36:23 följande:

    Hej

    Jag är 32 år, gift. Vi har ett barn som tog åtta månader innan jag blev gravid och har försökt få syskon nu i snart två år. Ska börja tredje omgången letrozole nu. Mitt hopp är ute..


    Då är vi lika gamla. Jag ska börja på min femte letrozol kur så fort mensen kommer idag eller imorn. vi kan försöka hålla hoppet uppe tillsammans. Vi är på månad 20 sedan vi började försöka så inte lika länge som dig som försökt 2 år men ja kan relatera. Jag har dock aldrig blivit gravid innan.
  • Lillamiia
    Anonym (Silverisolde) skrev 2020-02-15 00:53:34 följande:

    Hej! Vad tråkigt att ni har det lika illa . Då har vi försökt lika länge (skrev ?snart? två år) och det är förjävligt! Kan inte föreställa mig hur det är för er som inte har glädjen av ett första barn redan, som vi har. Jag är på dag tre med letrozole nu, har sån huvudvärk! Åh, ja, vi får hoppas tillsammans! Hoppas mensen kommer nu då för dig, vet du redan att du inte är gravid denna cykeln då antar jag?


    Jaa! De e jobbigt ju. lika jobbigt som att inte få ett barn till förstår jag. De är ju samma känslor liksom hur går de för dig? Du borde ha haft ÄL nu? Jag är på dag 14 idag. Börjar närma mig ÄL snart.
Svar på tråden Letrozol - följas åt?