Letrozol - följas åt?
Jag har testat nu på morgonen och jag tror tamejfan att det är ett plus?!?!?! Känns helt overkligt.
Jag har testat nu på morgonen och jag tror tamejfan att det är ett plus?!?!?! Känns helt overkligt.
Tack! Får kämpa på. Känns tråkigt såklart, men det går:) var ligger du i cykeln?
Tjejer är det någon av er som haft ett missfall? Jag börjar undra om det är så i mitt fall denna gång. Jag som aldrig har mensvärk kan knappt röra mig för jag har så ont i magen och ryggen. Kan inte sitta rakt upp för så känns det som att livmodern ska explodera. Och jag som sammanlagt blöder lika mkt som ett kryddmått sammanlagt har koagler och klumpar o blöder rikligt..så jävla jobbigt. Jag har ju inte tagit några test..och nu känns det försent o ta ett för o se..
Hej!
Jag har följt denna tråd och läst alla inlägg. Nu hoppar jag in :)
Jag och min man har försökt få barn i 1,5 år men ingenting händer :( Har gjort en utredning med hyfsat bra resultat. Förutom att jag har en cysta som de misstänker är endometrios.. Har dock inga symtom på det.
Har regelbunden mens och ägglossning. Läkaren tyckte ändå vi skulle ge letrozol några försök innan det blir vidare till ivf..
Har precis avslutat 2a kuren letrozol. Ska på vul nästa vecka.
Vill bara att det ska ta sig snart!!
Hoppfullt att höra! Tack!
Jag har bara gjort ett blodprov där de kollade tsh som var normalt. De kollade inte t3, t4 och allt vad det finns.. Så jag hoppas inte att jag har något problem med sköldkörteln iallafall. Inte så insatt, men har inga symtom på det men har hört att det är ett ganska vanligt problem.
3:e gången gillt?? Plussade precis <3 Vågar inte bli glad än men hoppas såklart att det är vår tur nu. Vet inte om det syns på bilden, är bara på äl+9.
Tack :):) Ja det syns tydligare i verkligheten. Ska försöka att inte testa varje dag nu. Förra gången lurade jag mig själv och trodde att allt gick bra eftersom testerna blev starkare och starkare men så var det ju inte.. bara att vänta :)
Grattis!!!????
Några symptom?
M
Man blir ju knäpp på allt detta..började testa ägglossningsstickor igår på cd5. Tyckte strecket var ganska starkt så tänkte att jag skulle börja testa nu för att inte missa LH stegringen. Imorse var testet svagare och nu är strecket knappt synligt. Har haft som mensvärk idag och ca 30min innan jag gick på toa så hade jag ganska mkt molvärk över vä äggstocke.. Jag hade fertilt sekret som var blodtillblandat nu när jag var på toa..jag kan väl inte redan ha haft ägglossning och därmed missat LH stegringen? Känns som en väldigt kort cykel att ha ägglossning redan cd 6..men samtidigt som de säger att blod i sekretet är det starkaste indikationen på att ägglossning faktiskt har skett..
Hej, jag har använt mig av letrozol en enda gång vid ett ivf-försök. En äggblåsa växte och jag fick ovitrelle för att den skulle släppa. (har pco och väldigt sällan egen äl). Tyvärr lyckades inte ivf:en och vi ska försöka själva ett par månader med hjälp av letrozol.
Min fråga är om ni går på vul vid varje ny cykel eller är det endast första gången? Jag fick till svar att jag skulle använda äl-stickor men de kan missvisa när man har pco...
Lycka till alla som kämpar!