• Beya

    Min treåring envisas med att äta flaska mitt i natten:(

    Hon har inte alltid gjort det men iaf nu i 6 mån skriker hon efter flaska(ersättning) mitt i natten. Dessutom ska hon ha det på morgonen och när hon ska lägga sig. Tycker hon är alldeles för stor för det nu..
    Hur hade ni gjort? Någon som har det likadant?

  • Svar på tråden Min treåring envisas med att äta flaska mitt i natten:(
  • Beya

    Ibland tror jag det att det är som hon är hungrig, för hon slukar den med en gång. Ibland tar hon bara några klunkar. Så det har väl blivit en ful ovana. Hon kommer in i vår säng varje natt så närhet får hon. Hon gillar inte välling.
    På morgonen ger jag henne macka, men då skriker hon efter flaskan ist:/

  • Beya
    legomum skrev 2019-03-11 13:18:39 följande:

    Jag skulle dra ner på mängden 75% av vad hon får idag.

    Ha den mängden några nätter och sedan dra ner till 50%

    Bara för hon är tre år så måste man inte bara ta bort och gå igenom skriknätter.

    Onödiga konflikter tycker jag.

    Tillslut har du bara 20- 25% och ha den flaskan kall vid sängen. Vill hon ha dricker hon annars låter hon bli.

    Så gjorde jag med min ena som aldrig ville sluta (kändes det som) med 23- flaskan.

    Inte en enda natt med skrik eller konflikter.

    Kanske något för er?


    Bra tips! Det ska jag testa. Drar mig extra för skriknätter nu när jag precis börjat nytt jobb, vill gärna vara så pigg och alert som möjligt.
    Men att ha den färdig, den klarar sig ju bara max en timme innan den blir dålig?
  • Beya
    Åttionio89 skrev 2019-03-11 21:37:47 följande:

    Hade lite samma problem med min 3 åring för ett tag sen men jag bara sa en dag att nu är vällingen slut! Visst försökte hon med att pappa skulle handla välling osv men vi stod på oss och hon accepterade det! Mot vår stora förvåning då hon gallskrikit ibland på nätterna när vi försökt få henne somna om utan. Är det en sak jag lärt mig är det att man som förälder måste våga ta kommandot, sen kan man ju välja tidpunkt och nu med ditt nya jobb kanske det är dumt men om ett par veckor kanske när du känner dig stark o redo! Det värsta man kan göra är att vika sig för barnets vädjan när man väl bestämt sig! Då kommer det bara bli ännu tuffare nästa gång.. Lycka till :)


    Tack! Vet ju att du har rätt och så kommer det få bli.
Svar på tråden Min treåring envisas med att äta flaska mitt i natten:(