• Anonym (Isa)

    Neuropsykiatrisk utredning?

    Anonym (Anonym) skrev 2019-03-20 11:03:44 följande:

    Får jag fråga en annan sak också gällande sådan utredning?

    Hur lång tid tog det innan du fick göra den?

    Någon annan som vet varför vissa får vänta över 2 år medan andra 2mån? En läkare påstod att det var för hur mycket bakgrund/problem man har. Har jag aldrig hört innan.


    Det är olika lång kö i olika landsting. Sen är det behovsprövat som läkaren säger, så är det inom hela vården den som behöver en mest får gå först.
  • Anonym (Isa)
    Anonym (Anonym) skrev 2019-03-20 16:52:16 följande:

    Antar att det är läkaren man pratade med i bedömningssamtalet som bestämmer det då bland annat? Jag var ju dum som tex inte sa rätt ut hur det var, för jag tycker det är jobbigt att prata om sådant rätt ut. Jag vet inte heller riktigt vad jag ska säga. Är bättre på att skriva än prata så. Blir bara nervös då. Trist iallafall.


    Det beror på, är du aktuell inom psykiatrin och fick remissen därifrån lyssnar den som gjort bedömningssamtalet på dina andra vårdkontakter. Är det bara så att du undrar och är orolig kommer du hamna sist i kön oavsett vad du säger.
  • Anonym (Isa)
    Anonym (Anonym) skrev 2019-03-22 18:10:04 följande:

    Nej det är inte därför. Jag mår ju skit. Behlver hjälp för det. Är sjukskriven pga det. Bara för man undrar får man väl ingen utredning.


    Prata med din psykiatriker i så fall.
Svar på tråden Neuropsykiatrisk utredning?