Inlägg från: Tandläkare Collin |Visa alla inlägg
  • Tandläkare Collin

    Tandläkarskräck

    Att tycka att det är svårt och obehagligt att besöka tandläkare är relativt vanligt. Det absolut bästa är att få träffa en tandläkare man är bekväm med och sedan alltid träffa samma tandläkare, vilket inte alltid garanteras av alla vårdgivare.

    Lugnande medel kan hjälpa, men det bästa är absolut att man tränar besväret över tid.

    Personligen tycker jag inte att det är särskilt stor skillnad att behandla tandvårdsrädda patienter, man hittar ett samspel med patienten och lägger mängden information och behandling per besök på en nivå som patienten är bekväm med. Informerar själv gärna patienten om varje steg i behandlingen, men vissa vill hellre ha musik i hörlurarna än att lyssna på mitt prat Tyst

    Informera alltid din tandläkare om att du tycker det är svårt med tandvård, men kräv inte lugnande eller narkos som första steg. Hitta lösningen tillsammans med din tandläkare så brukar det gå att lösa, om ej så testa en annan tandläkare för att se om det var dålig matchning i personlighet som kunde vara problemet.

Svar på tråden Tandläkarskräck