BIM maj
Så har jag haft det vid mina tidigare graviditeter
Så har jag haft det vid mina tidigare graviditeter
Hade ägglossning för en vecka sen. Inne på tredje dagen med extremt illamående och yrsel. Är det en möjligt att känna av en graviditet såhär tidigt? (Hade positivt ägglossningstest två dagar innan ägglossningen)
Jadå man kan känna av den så tidigt. Jag fick spänningar/smärta i livmodern på äl+3 som hållde i sig och se fick jag jätte ont i brösten äl+9 och plussade på äl+11. Har varit illamående under hela resan än så länge :)
Håller tummarna! Hade ju varit kul om det blev så för dig denna gången också :D själv är 2 av mina små syskon födda på morsdag med ett år i mellan.
Illamåendet är verkligen jobbigt. Är glad att jag bara mår illa på kvällarna numera. Dock driver alla kiss pauser mig till vansinne just nu :S
Hoppar in här.... har följt eran tråd i smyg????
Ville bara säga till dig Mela88 vi har BIM samtidigt. Och deina droppar blod kan mycke väl vara en nidblödning. Alltså ett positivt tecken ????????
ÄL+2 och har redan fått mjölkiga flytningar. Nästan som vid svamp men känner inte av någon klåda eller så. Hade sex och det syntes på honom till och med...så mycket är det! Har ni haft så? Detta är nytt och vi är inne på sjätte försöket.
Tack för svar! Kanske hade för mycket sex kring ÄL och underlivets PH-värde påverkats eller något sånt
Hej! Har idag bim-2 och känner mig illamående nu ikväll så hag tog ett gravtest, hur tolkar ni detta? Jag ser ett sträck men vet inte om det är inbillning..
Tack snälla, har inte kommit mer blod eller nåt sånt.
Kan en nidblödning/implantationsblödning ske så sent som äl+11? De första som kom ut va lixom som strimmor av blod i genomskinlig "slem" eller va jag ska säga, jättekonstigt. Följt av lite rosa/aprikosfärgade flytningar och nu ingenting. Ska det är bara att vänta och se men man blir ju konfunderad xD
Är det sant?? Då kanske jag vågar hoppas lite (men bara lite) <3 tack för att du delar med dig :) hurså, varför va du hos läkaren (sorry att jag frågar du kanske har eller inte vill berätta).
kram
Bim på torsdag men har ont i höger ben. Får det alltid innan mens :/ så den är väl på g...
Tog test nu på morgonen. Inget streck...... Känner mig gravid :(
Hej, första gången jag skriver här, hoppas någon kan svara!
Mensen är sen!!
Den 17/5 fick jag en liten blödning som försvann direkt.
Jag brukar ha regelbunden mens, hade enligt FLO bim 19/5 och enligt maya/Clue 20/5 men mensen har fortfarande inte dykt upp.
Har ont i brösten och är fundersam över blödningen jag fick i fredags då jag aldrig förr haft mellanblödningar.
Iallafall tog jag ett cb veckotest igårkväll och imorse men det var negativt..
Någon som varit med om liknande? Jag vet att mensen såklart kan vara sen men det händer mig i princip aldrig och har inga känningar på att den är på g heller och sen är det ju den där lilla blödningen jag funderar över..
Utöver detta har jag fått mörka bröstvårtor och mycket vattniga flytningar.
Tacksam för råd då jag är rädd att det är något fel!
Tack för svar!
Läste någonstans att nidis kan ske 10-14 dagar efter ÄL, så om det stämmer kan det väl va det? Möjligt att äl var senare då jag inte testar eller så utan bara går efter mina appar.
Grejen är den att min mens alltid börjar med lite bruna flyttningar och dagen efter kickar det igång liksom men denna gång gjorde det inte det utan har enbart haft vattniga flytningar sedan 17/5 och ömma bröst..
Jag har inte tagit preventivmedel på något år utan vi går efter mina appar enbart och har försökt att ?undvika? äl, det gick dock inte så bra denna månaden..
Tack snälla för dina svar känner mig lite lugnare iallafall. Kroppen ändras ju så är det men man blir ju orolig vill mest att det inte ska vara något fel liksom men det ger väl med sig! Håller tummarna för dig!
Nu har även jag plussat!!! Kan inte fatta att det är sant.
STORT grattis så underbart! När hade du BIM? Och har du testat innan?
Mensen kom nu. Ska göra en stor jävla reklamation på mina cb. tack och hej.
STORT grattis till dig! <3
[quote=79641906][quote-nick]EmmaSx skrev 2019-05-22 18:52:22 följande:[/quote-nick]
Grattis Mela88!
Jag väntar min mens troligen imorgon eller fredag och har inte fått de karakteristiska finnarna jag brukar få precis innan mens, och inte känt några symtom eller så i kroppen hittills heller, men har legat sjuk i feber och förkylning sen någon dag efter ägglossning så här inte riktigt kännt efter heller.
Dock så märkte jag på jobbet idag att jag tyckte att apelsindoftrn var sjukt äcklig, brukar tycka att det doftar underbart. Någon som varit likadan med dofter så här tidigt eller inbillar jag mig bara en graviditet? ska försöka testa imorgon bitti
[/
Håller tummarna att du plussar du med :)!!