• Lillian87

    Vad klarar en 7 respektive 9 åring av att hjälpa till med hemma?

    Jag har en fråga: Ni som har barn som är 7 och/eller 9 år gamla, vad klarar de själva och vad hjälper de till med hemma, om de gör det?

    Min kille har två söner på 7 och 9 och vi tycker att det är så svårt att veta vad man ska kräva av dem. Vi hade vänner på besök i helgen som reagerade på att pappan servar barnen extremt mycket och att de får hjälp med saker som även yngre barn borde klara, samtidigt som barnens biologiska mamma tycker att vi har helt orimliga krav, framförallt på 7 åringen.

    Dessa krav ställer vi på båda: Man ställer skor på, eller bredvid skohyllan, hänger jacka på sin krok och lägger cykelhjälmen i sin låda när man kommer hem. Tvättar händer när man kommer hem från skola eller annan aktivitet samt före och efter maten (yngsta äter fortfarande mycket med fingrarna trots tillsägelser) och efter toan. De ska städa sina rum en gång i veckan och då handlar det bara om att plocka i ordning leksaker och slänga skräp. Vi sköter dammsugning, avtorkning etc och 7 åringen får oftast hjälp att plocka undan. På kvällen ska de lägga smutsig tvätt i sina tvättkorgar på sina rum men i övrigt sköter vi tvätten, packning av gympakläder, extrakläder etc. De ska duscha och borsta tänder själva och ställa sin disk efter maten på diskbänken.

    Detta får de hjälp med: Yngsta får hjälp med påklädning på morgonen (äldsta räcker det med att lägga fram kläder till), han får även hjälp med att ta ner handduk och torka sig efter dusch/bad samt hjälp med ytterkläder och skor. Äldsta klär på sig ytterkläder själv men kan inte knyta skor. De får hjälp att lägga upp mat (frukost, lunch och middag) och yngsta får hjälp att skära/dela maten. Ibland brer de egna smörgåsar vid frukosten men oftast gör pappan det. Vi ser till att läxor, låneböcker och lappar kommer hem och tillbaka till skolan.

    Det vår vän reagerade på i helgen var att barnen upplevdes som osjälvständiga när de hela tiden ropade på någon vuxen för att få hjälp med saker som hon tyckte var självklart att man gör själv i den åldern. Hon tyckte också att det var konstigt att de inte tog mat själva, inte hade något som helst bordsskick och att de inte hjälpte till med några hushållssysslor. Hon reagerade på att yngsta barnet kräver att bli buren ganska ofta, t ex från bilen in i skolan på morgonen. Pappan bär då men jag kan inte på grund av en axelskada och då blir det ofta bråk. Hon sa så klar inte detta så barnen hörde utan skrev det i sms när hon åkt.

    Vi har pratat om att de ska få hjälpa till mer med småsaker, typ gå ut med soporna, torka av köksbordet, fylla på djurens mat och kanske lägga in sin rena, vikta tvätt i sina byråer. Är det rimligt i den åldern? Deras mamma tycker inte att barn ska hjälpa till med sånt utan att barn ska få vara barn men min kille vill att de ska bli mer självständiga.

    Hur gör ni? Vad gör era barn i den åldern?

  • Svar på tråden Vad klarar en 7 respektive 9 åring av att hjälpa till med hemma?
  • Linda2barnsmamma

    Mina flickor är 7 o 9 år.

    Dom gör :

    Städar sina rum

    Plockar i o ur diskmaskinen tillsammans

    Dukar fram och dukar av

    Dammsugar ibland

    Viker in deras nytvättade kläder

    Plockar upp skor, hjälmar, mm

    Sen får dom en extra peng i spargrisen när dom gör Något av det emellan åt :)

    Än så länge klagar dom inte, dom tycker om att hjälpa till. Speciellt nu när ja är gravid i v 33 och har deras lillebror på 1 år som härjar överallt

  • LFF

    Mina 5,5-åringar har mottot "ordning och reda, glass på fredag".

    Det innebär att man hänger undan sina ytterkläder och skor när man kommer in. Man plockar undan eventuella leksaker på kvällen innan man går och sover. Man har koll på sina saker på förskolan.

    De väljer kläder själva samt klär på sig själva varje morgon. Knäpper jackan själv. Knäpper eventuella knappar på piké eller skjorta själv.

    Den mesta maten kan de dela själva. De hjälper ibland till att förbereda och laga maten samt duka. De hjälper till med dammsugning när vi städar och att vika sina egna byxor.

  • Erica94

    5 åringen tar på sig kläder själv och lägger smutstvätten i tvättkorgen. Gör sin frukost, när han får. Lägger disk på diskbänken eller i maskin beroende på om den ska startas eller ej. Tvättar självmant händer innan/efter mat och utelek. Städar sitt rum men får ibland hjälp med att sortera LEGO bitarna i alla smålådor. Tar på sig ytterkläder själv, sätter på sig bältet i bilen och håller reda på alla grejer på förskolan. Hjälper gärna till matlagning. Lägger in kalsonger/strumpor och byxor i garderoben. Och ansvarar för att ge kaninen mat och vatten varje dag. Säkert mer grejer.

    Så ja, jag tycker hans låter ganska osjälvständiga som är betydligt äldre.

  • Emtra

    Men herregud är min spontana tanke!

    Hur klarar de sig i skola?!

    Arbetar som lärare i en etta och fritids med F-2 och inte serveras det mat eller delas för dom små, en tredjeklassare är ju stor! Ombyte och duschning vid idrotten?

    Ni curlar och gör dom en björntjänst när ni gör dom så osjälvständiga!

  • Erkens mamma

    Klä på sig ytterkläder, skor och att gå in i skolan själva har mina barn gjort sedan de var 3 år.

    Kan de inte knyta får de ha skor med kardborreknäppning.

    Plocka ur diskmaskinen, duka och göra sallad kan absolut en 7 åring hjälpa till med.

    Ta ut sopor, ställa ordning skor i hallen, plocka ordning på leksaker likaså.

    Tycker absolut att det du anger är rimligt i deras ålder. Vad mamman har för regler hemma är hennes problem. Ni har rätt att ha det som ni vill hemma hos er.

    Vi försöker att prata med barnen om hur det är att vara en familj. Att om alla hjälps åt så finns det mer tid till att göra roliga saker.

    Jag tror absolut att barnen kommer ha nytta av att kunna ta hand om sig själva och ett hem när de blir stora.

    Att känna sig behövd är viktigt.

  • Fliselisan
    Linda2barnsmamma skrev 2019-04-24 13:35:34 följande:

    Mina flickor är 7 o 9 år.

    Dom gör :

    Städar sina rum

    Plockar i o ur diskmaskinen tillsammans

    Dukar fram och dukar av

    Dammsugar ibland

    Viker in deras nytvättade kläder

    Plockar upp skor, hjälmar, mm

    Sen får dom en extra peng i spargrisen när dom gör Något av det emellan åt :)

    Än så länge klagar dom inte, dom tycker om att hjälpa till. Speciellt nu när ja är gravid i v 33 och har deras lillebror på 1 år som härjar överallt


    Precis så gör min 9 åring också.

    Väljer kläder på kvällen själv, tar på dessa på morgonen.

    Gör frukost själv, håller koll på klockan, halv 8 ringer alarmet och då ska hon borsta tänder och börja gå till skolan. 1 förälder är fortfarande hemma vid den tiden, men hon går själv till skolan, tar ca 5 minuter.

    Går ut med soporna. Sorterar in sin smutstvätt efter färg i tvättstugan. Hämtar ren tvätt (vikt) och sorterar in i sin egen garderob.,,,,

    Duschar o tvättar håret själv..,mm mm.
  • Linda2barnsmamma
    Fliselisan skrev 2019-04-24 20:54:33 följande:

    Precis så gör min 9 åring också.

    Väljer kläder på kvällen själv, tar på dessa på morgonen.

    Gör frukost själv, håller koll på klockan, halv 8 ringer alarmet och då ska hon borsta tänder och börja gå till skolan. 1 förälder är fortfarande hemma vid den tiden, men hon går själv till skolan, tar ca 5 minuter.

    Går ut med soporna. Sorterar in sin smutstvätt efter färg i tvättstugan. Hämtar ren tvätt (vikt) och sorterar in i sin egen garderob.,,,,

    Duschar o tvättar håret själv..,mm mm.


    Ja men de tycker jag är rimligt för en 9 åring idag :). Här går hon o 7 åringen också själva upp på morgonen, fixar frukost och går till Skoltaxin. Ja är ju alltid redo om det är något men de reder sig själva

    Duschar gör 9 åringen själv, 7 åringen kan behöva lite hjälp med håret, hon har adhd och tappar koncentrationen imellan åt :)

    Men hur som så gör dom mycket här hemma och hjälper gärna till. :)
  • lilagrodautanben

    Jag har tre. 12,6 och 4. 4åringen har cp också. Alla städar sina rum, bäddar sina sängar, klär av och på (4åringen behöver hjälp med det eftersom han har problem med armarna) dammsuger, plockar i och ur disk, skär grönsaker, gör mackor, torkar av bordet efter mat, går ut med hunden, plockar undan, gör läxor osv osv. Om dom gör nåt som inte är dagligt, typ tar sina rum och dammsuger och våttorkar så får dom poäng. När dom fått 7 poäng var så får dom ett kinderägg. Ni måste ju förbereda barnen på livet!! Jag fick allt serverat pga skuld från min ensamstående alkoholiserade far så jag visste ingenting när jag flyttade hemifrån som 14 åring och mamma som 16. Ni måste agera!

  • InaLo

    Min7åring. Städar och dammsuger sitt rum 1gång i veckan och i bland går hon igenom lådor.

    Hon väljer kläder och klär sig själ sedan honvar 4år.

    Hon hämtar vikt tvätt på uppmuntran i tvättstugan och sätter i sin låda.

    Hon fixar mellanmål till sig och plockar av bordet efter sig(hon kan glömma ibland)

    Hon packar sin gympapåse och skolväska själv. Och hänger upp sin handduk efter gympan.

    Hon flätar eller fixar sitt långs hår på morgonen.

    Jag tror starkt på att få de att göra saker genom uppmuntran och beröm och inte kritisera när de gör fel utan berömma mär de gör rätt.

    Vi har tillsammans gjort ett morgon schema som gör att morgonen flyter smidigt.

    Man kan även göra schema för vad som ska finnas i ryggsäcken och gympapåsen.

    En av hennes storasyster fixade allting (förutom flätan) också när hon var 7år men min äldsts som har ADHD hade svårt med många av dessa saker när hon var 9år.

Svar på tråden Vad klarar en 7 respektive 9 åring av att hjälpa till med hemma?