• Sako851988

    Ska man säga att man saknar sitt/sina barn eller inte?

    Lite konstig fråga kanske men jag har fått en liten fundering på om man verkligen ska säga till sitt/sina barn att man saknar dom när de är hos den andra föräldern.

    Jag själv brukar inte säga det. Eller iaf inte speciellt ofta när jag pratar med mitt barn när han är hos sin mamma.

    Hans mamma däremot säger varje gång de pratar att hon saknar honom jättemycke och att snart så ses dom osv.

    Jag tycker att man lägger nästan som press eller skuld på barnet när man säger på detta vis.

    Blir det inte liksom jobbigt för barnet att höra gång på gång hur mycket dess förälder saknar och vill att han ska vara där?

    Nu låter jag väll kanske okänslig men är det inte bättre att låta bli att säga att man saknar sitt barn så man nästan dör? För barnets skull alltså, för självklart så saknar man ju sitt barn och man tycker att det är jobbigt att vara utan barnet men ska man verkligen visa sitt barn att man tycker att det är så jobbigt?

  • Svar på tråden Ska man säga att man saknar sitt/sina barn eller inte?
  • Sako851988
    Ällingen skrev 2019-05-01 20:55:42 följande:

    Tänkte också som du när mina barn åkte/var hos deras pappa. Anledningen var helt enkelt att jag inte ville lägga någon skuld hos dom. Var rädd för att dom skulle känna att det var synd om mig när dom var där. Sen tror jag att vissa säger så utan att tänka sig för, utan att mena nåt "illa". Barn ska ialla fall inte behöva tyngas ner av föräldrarnas känslor, inte sådana som kan bli negativa.


    Ja men precis! Det känns nästan som hon tynger honom när hon säger va mycket hon saknar honom osv när han är hos mig.

    Så därför vill jag helst inte säga att jag saknar honom när han är hos henne och jag pratar med honom.

    Men borde jag ta upp det med henne? Typ: "Har du tänkt på att han kanske går runt och tänker på att mamma saknar mig jättemycket och tycker att det är jobbigt när jag är hos pappa"

    Jag uppmuntrar alltid vid byte, typ: "Ha det så bra hos mamma nu så ses vi om en vecka och är det nått så är det bara att ringa mig, älskar dig"

    Just för att underlätta och att han ska känna att jag vill att han har det bra hos henne också samtidigt som att han får veta att om HAN känner för det så är det fritt fram att kontakta mig.

    Jag kan tillägga att vi inte varit tillsammans på 3 år och att grabben är 6 år
Svar på tråden Ska man säga att man saknar sitt/sina barn eller inte?