Inlägg från: Anonym (Csn) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Csn)

    CSN vid utbildningsbyte

    Det beror på hur många missade poäng du har. Anmälde du att du slutat och slutade få studiemedel? Första terminen du pluggar (tar studiemedel och lån för) behöver du klara 67,5% av poängen du fått studiemedel för. Därefter är det 75% av poängen du fått studiemedel för. Totalt kan du få studiemedel för 6 terminer om du tar 100% studiemedel och lån.

  • Anonym (Csn)

    CSN har ett undantag vid sjukskrivning att man kan fortsätta få det, utan att ta poäng om man har läkarintyg som godkänns. Så har det gått till så kan du du utan vidare ta studielån på nytt utan att behöva göra något mer än att ansöka som vanligt.

    Som någon tidigare skrev, kontakta CSN så får du bra svar direkt. De brukar faktiskt vara riktigt hjälpsamma i sådana här lägen.

    Såg förresten nu att jag skrivit fel, det ska så klart vara 6 år och inte terminer som jag skrivit ovan. Det är alltså totalt 12 terminer man kan få studiemedel och lån för.

Svar på tråden CSN vid utbildningsbyte