Toxoplasma och katt
Kan inte släppa tankarna på toxoplasma.
Jag har tagit blodprov och jag har inte haft toxoplasma ( i väntan på blodprovet bytte jag dock på katternas låda i 4-5 dagar, men använde handskar och tvättade händerna efter, trodde jag skulle vara immun)
Jag har läst på infpreg att det bara är ca 2 barn om året som föds med toxoplasma. Det är färre än antal kvinnor som dör av graviditiet/ förlossning - 6 stycken årligen)
En annan källa, tror det var livsmedelsverket säger att 50-100 gravida drabbas av toxoplasma och 1/5 av fostren smittas. Då blir siffran 10-15 barn. Vilket låter lite mer skrämmande.
Jag har fått information av överläkare på SVA och veterinär på SVA att det inte är någon fara att klappa och gosa med katterna. Parasiten överlever inte utan kontakt med jord och avföring. Den torkar ut och dör. Ändå är jag orolig. Speciellt när jag läser på andra sajter ( nio måndader min bebis mm) om att man bör undvika kontakt med katter och tvätta händerna efter varje gång jag varit i kontakt med katt.
BM säger att jag inte ska vara orolig. Men varför då denna stora oro? Jag vågar knappt ta i katterna- överväger att omplacera dem. Men det kommer jag väl inte göra- men av rädsla att få toxoplasma.
Listeria är jag inte ett dugg orolig över. Men toxoplasma.
Jag är inte ens gravid (än) Och när jag får min nästa ÄL kommer det har gått nästan exakt 3 veckor sen jag bytte på lådan. ( inkubationstiden för toxoplasmos är 2-3 veckor) Vilket innebär att om jag skulle fått smittan av de 4-5 dagarna jag bytte så hinner jag bli smittad innan ÄL. Eller precis vid ÄL.
Första två veckorna av ens graviditet är dessutom väldigt skyddad enligt BM, utan av det mesta. bortsett alkohol.
Trots alla råd- alla säger att jag inte ska vara orolig- så är jag livrädd för Toxoplasma och tvättar händerna hela tiden mer eller mindre. Ifall jag skulle rört vid katterna.
Kan någon hjälpa mig att släppa dessa psykiska tankar som jag har... Jag har ju ändå expertsvar och myndighetsuppgifter på att det inte är någon fara att klappa och mysa med katterna.
Men ändå denna oro- blir knäpp.