Inlägg från: Anonym (Cyklo-f) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Cyklo-f)

    Primout nor- Gravid

    Jag har aldrig använt primolut nor för att skuta upp/ stoppa mensen så jag vet inte när man måste börja ta det osv. 

    Däremot så har jag använt Cyklo-F för att stoppa mensen, det är egentligen till för att minska rikliga blödningar men det läkemedlet funkar också att stoppa mensen helt. Det är receptfritt och så länge man tar tabletterna får man ingen mens och när man slutar ta så kommer mensen, så jag tog på dagarna och inte på nätterna så då blödde jag lite på nätterna. Beroende på hur mycket man blöder så kan man behöva ta lite olika många tabletter, står på asken hur mycket man kan ta.

    Eftersom man inte behöver ta det innan man får mens utan man tar det när mensen har börjat så riskerar du inte att ta det trots graviditet. Kommer ingen mens så tar du det bara inte. :)

  • Anonym (Cyklo-f)
    Nonym skrev 2019-05-13 21:17:19 följande:

    Fast nej, så funkar det inte alls.. cyklo-f är att läkemedel mot rikliga blödningar, har man inte det så ska man nog undvika att ta de tabletterna..

    Jag har tranexamsyra (verksam substans i cyklo-f) på recept, och trots att jag tar 2 tabletter 3 gånger dagligen så blöder jag så mycket att en rosa ob inte håller mer än max en timma, så att det skulle vara något mirakelmedel som stoppar mensen är bara inte sant, tyvärr..


    Det gör kanske inte det för dig som har rikliga menstruationer. Men för mig funkar det. Jag blöder ändå hyfsat mycket i vanliga fall men det slutade helt av cykla-f. Jag behövde inte ens ta den full dosen som det stod på paketet. Anledningen att jag ens testade var för flera andra av mina vänninor provat det innan, med framgång.

    Det skadar ju inte att testa om hon inte vill riskera att ta primolut nor. Eftersom man börjar ta cyklof först när mensen är igång och det är receptfritt.

    Om inte annat så blir flödet mindre och det är ju också bra på solsemester. :)
Svar på tråden Primout nor- Gravid