Inlägg från: HannaIsabell |Visa alla inlägg
  • HannaIsabell

    BIM juli 2019

    FruA2019 skrev 2019-07-22 14:04:52 följande:

    Välkommen! 

    Har med BIM 27/7. Har sen igår haft stickande känsla och att det lixom drar vid äggstockar och livmodern. Idag har jag haft molande värk till och från. Vet inte om det är bra eller dåligt, det kan vara både och :P  När har du tänkt testa?

     


    Hej! Det här blir mitt första inlägg någonsin på familjeliv, är väldigt ny här. Jag har iaf också BIM nära er, 26/7. Har haft molande värk i magen i två dagar nu (typ mensvärk) och igår var jag svullen som tusan. Har aldrig haft mensvärk FÖRE mens tidigare så det här måste väl ändå betyda något? Tog ett tidigt test igår morse och en vanlig sticka idag på kvällen, båda negativa men kanske är för tidigt? Sa till mig själv före att jag inte skulle hålla på och ta en massa tester men det är ju heelt omöjligt att låta bli :D
  • HannaIsabell
    FruA2019 skrev 2019-07-22 20:25:31 följande:

     Hej!


    Vad kul! Hoppas att värken betyder något bra. Har heller inte värk innan mensen kommit igång men har haft molande värk hela dagen och nu under eftermiddagkvällen har det ökat i styrka. Hoppas det betyder något bra men det känns som mensvärk. Dock är det inte dags för mens ännu.  


    Än är det tidigt att testa. Vänta någon dag till och ta ett nytt :) Jag ska ta ett imorgonbitti tänkte jag, är på bim -4 då (med mina andra två barn har jag plussat på bim-4). Vi ska åka iväg imorgon och är borta tills på fredag och har inte möjlighet att testa under tiden. Så svårt att ha is i magen tycker jag.. :P


    Tack för ditt svar! :)
    Har du testat idag? Har du använt "testa tidigt"-tester när du har plussat på BIM-4?
    Min molvärk har avtagit idag så just nu känner jag inte så mycket. Jag avvaktar nog till torsdag morgon innan nästa test..

    Lycka till!
  • HannaIsabell
    FruA2019 skrev 2019-07-23 22:41:44 följande:
    Jag testade idag med testlagrets testa tidigt. Var helt blankt. Har fortfarande massa molande värk och förstår inte varför. Blir knäpp. Är det för man känner efter extra mycket? Men det är så pass att jag blir påmind av värken när jag gör annat och inte alls tänker på värken. Frustrerande!

    De andra gångerna har jag inte använt testa tidigt tester vad jag kan minnas och de fick jag plus tidigt ändå. Därför känns det så surt denna gång att det inte visade något.

    Är iväg på semester fram till fredag, har med ett CB test men får se om jag väntar med till tors/fre med.
    Jag testade också igen igår morse, helt blankt. Känner precis likadant som dig att om detta inte leder någon vart och jag får mens som vanligt imorgon så blir jag nästan galen av att inte få veta varför jag känt som jag känt! Molvärken har inte kommit tillbaka men det känns hela tiden lite underligt i magen.

    Nu tror jag att jag väntar till lördag innan jag gör något nytt test om inte mensen kommer, känner mig lite dum när jag tar tester som hela tiden är blanka. Kan man verkligen inbilla sig att känna såhär mycket eller har jag känt likadant tidigare månader men bara aldrig tänkt på det eftersom alternativet att vara gravid inte funnits då?!
  • HannaIsabell
    FruA2019 skrev 2019-07-25 22:17:28 följande:
    Trist. Hoppas på pluss ändå och att mensen håller sig borta imorgon. Förstår inte heller hur man kan inbilla sig så pass men tydligen är det möjligt.

    Jag tog test imorse (bim-2) och det var helt blankt, under eftermiddagen fick jag som mensvärk som höll i sig 1-2 timmar, ondare än den molande värk jag haft tidigare. Under kvällen var det lite rosa på pappret vid ett toabesök. Så gissar att mensen är på ingång, antingen imorgon eller lördag. Så sjukt besviken.. ;(

    Nu har jag ont vid vänster äggstock men ingen mer mensvärk, känner mig så less. Nästa cykel vet jag iallafall att bara för man har massa molande värk så betyder inte det att det ev är graviditet, även om man aldrig känt molande värk tidigare cykler.
    Åh så trist! Men jag håller tummarna för dig fortfarande.
    Idag och imorgon gäller det för mig också.. har enats med pojkvännen om att inte ta något test utan bara vänta ut och se hur det går. Hade fortfarande relativt hög temp imorse vilket brukar betyda att mensen inte kommer under dagen, men vi får se, det kan ju också vara pga att det var så varmt inatt! :P
  • HannaIsabell
    FruA2019 skrev 2019-07-26 12:31:22 följande:

    Hur går det för dig?

    Jag har idag börjat få mensvärk och bruna spottings. Så är tyvärr kört för min del denna månad. Nya tag nästa cykel. Borde ha ägglossning runt 13/8.


    Fortfarande inget för mig men har på känn att mensen kommer idag, annars får det väl bli ett test imorgon. Men det känns så overkligt att det skulle ha blivit något på första försöket så jag tror inte på det. Lycka till nästa månad!
Svar på tråden BIM juli 2019