37,5 feber?
37,5 är väl feber?
Min sambo och jag pratade om det och han tyckte inte det.
det beror förståss på hur temp man har i vanliga fall..
37,5 är väl feber?
Min sambo och jag pratade om det och han tyckte inte det.
det beror förståss på hur temp man har i vanliga fall..
och när den togs på morgonen?? efter vila??
på sjukhuset så säger dom att 37,7 sedan har man feber.men jag har 36,4 i vanliga fall så jag mår inte bra när jag har 37,7
Det beror väl på vad man har i normal temp. Jag har tex. 36 i normal, så 37,5 för mig är feber. Annars så brukar man väl säga att 38 grader är feber!
den togs nu precis.
han är förkyld och gnäller.
men vet inte om der bero på att han måste vara hos sin far
mammagris.
Feber eller ej, men man ska inte ge febernedsättande förrens tempen går över 38,5.
Jag har 37,4 i vanliga fall så för mig är det inte feber! Så olika...
under 38 är inget att bry sig om sa de till oss på sjukhuset, det kan pendla mellan 36-38 ifall de har blivit lite varma av lek eller mycket kläder mm...kolla bara allmän tillståndet att han/hon är pigg glad och ge mycket vätska ifall han/hon verkar uttorkad.. prova ta av lite kläder och kolla igen om en halvtimma..mi9n son hade 37,9 nä'r han vaknade en gång och då svalka jag av honom och 30min senare hade han 37 ..hoppas liten inte blir sjuk!
Min mamma har förresten feber när hon ligger på 36,5, så hon har väldigt låg temp i vanliga fall, det är så olika det där.
Snowgirl:
Så låg temp och feber, usch, kan inte vara kul. Måste vara lätt att komma upp i det då? Eller det kanske det inte är...
Jag läste i någon barnläkarbok att temperaturen kan stiga med en halv grad under normal lek, så det beror på om det är efter vila eller lek.
Carro1978
Nej, konstigt nog är det väldigt sällan hon har feber.
Barn påverkas inte på samma sätt som vi av feber, de kan ha 38,5 eller mer och vara helt opåverkade... men 38 räknas som feber (sambo som är läkare).
Snowgirl:
Det låter bra ! Annars så känns det automatiskt som att febern yttrar sig oftare, skönt att det inte är så....
jag tycker inte 37,5 grader e feber. jag räknar från 38 grader som feber
När jag låg inne på Östra barnsjukhus så sa de att under 38 grader inte räknas som feber på små barn då de ofta har en "aktivitetstemp". Men är barnet förkylt så får det också en förhöjd temp precis som många av oss. Jag själv känner mig dålig om jag har 37,5 eftersom jag har 36,8 annars. Min dotter märks ingen skillnad alls på om hon har 37 eller 37,5. Bra är väl att veta sitt barns morgontemp när det är friskt så har man lite mer att gå på . Jag och min man har också haft diskussioner kring tempen fast hos oss var det tvärtom han tyckte att det var temp och jag inte;).
1 grad över normalt räknas som feber enligt minutbildning. Sedan beror det förståss på om de vilat innan och när på dygnet man tar tempen.
Jag har fått lära mig att allt över 37,7 är feber men en grad över normaltemp för individen är vad jag själv räknar som feber.