Illamående av vitaminer?
Hej allihopa!
Jag och min partner är i gång med försöken för att det ska bli ett litet knyte, vilket också drar med sin antingen inbillade eller faktiska graviditetssymptom.
Nu är det så här. Jag har sedan några månader tagit vitaminer för att se till att man har alla nivåer och att allt är de bästa förutsättningarna för den lilla som ska gro. Förutom att de är lite stora och svåra och själva har jag inte haft problem med dem, förrän i onsdags och idag.
I onsdags runt kl 9 blev jag lite lätt illamående efter tabletten var tagen, men inte så mycket att jag behöver kräkas, utan bara den där olustkänslan man får att något inte är rätt i magen. Det försvann några timmar och kom tillbaka strax innan 12 när vi skulle äta. Tänkte att jag nog var hungrig, så vi åt lite. Inget illamående alls under maten, men efteråt, en halvtimme efter föregående tillfälle var jag sådär lite illamående igen.
Dessa tillfällen med illamående försvann relativt snabbt, kanske 1-2 minuter eller så, och det var aldrig mer än att jag kände att "jag mår lite illa" men inte att jag vill kräkas liksom.
Sen var det inget mer den dagen, utan allt var lugnt.
Sen nu idag då.Tog min tablett ca 10.20, och vid 10.35 så blev jag illamående, så jag var tvungen att gå ut på toaletten. Jag trodde det skulle behövas komma upp något. Satt några minuter, och det försvann sedan. Passade på att göra nummer 2 för det brukar hjälpa vid magoro, så vet inte om det var magen som tryckte konstigt så jag mådde illa eller om jag låg konstigt precis vid tillfället. ( gick in och väckte sambon direkt efter tabletten, så lade mig ner vilket kan ha påverkat?)
Testade förrgår med gravtest från RFSU som var negativt.
Tydligen hade jag ingen ägglossning heller denna månaden(skulle haft i tisdags ungefär) så tänkte att det var nog en månad utan eftersom vi inte har varje månad :/
Min fråga är väl egentligen lite luddig, men har någon annan blivit illamående av vitaminer helt plötsligt en dag eller så, eller är det inte tabletten som är boven i dramat?