Min man är curlad-går det att ändra?
Akira öken: jo jac håller med dig. Jag ska inte bestämma vad han ska göra och hur. Det får han ta reda på (tex ringa morsan om tvättråd men inte be henne tvätta)och så får vi bestämma fördelningen gemensamt. Jag tycker inte att hans familj har med oss att göra på det viset.
Tack ändå ?Louise? för dina tips.
Det är tyvärr så att det är han som ber familjen om saker och de klarar inte att sätta gränser och säga nej, och det beteendet är fruktansvärt avtändande och trist och något jag undrar om jag kan få honom att lägga av med självmant eller undermedvetet. Det hjälper inte att jag säger till familjen.
Är det däremot så att han inte gör ett jota i ert gemensamma hem så hade jag krävt att han tog hälften av ansvaret. Jag hade nog inte gjort massa listor och grejer - pga vill ju inte vara min mans morsa- utan istället sätta mig ner tillsammans med honom och komma överens om en arbetsfördelning som båda tycker är ok.