• Otit

    Fråga angående förskola

    Hej!

    Har ett barn på 2,5 år som började på förskolan i januari. Var tufft i början, barnet är väldigt blygt och mammigt av sig(kan inte ens lämna barnet med mormor/farmor som det är just nu) . Efter några veckor blev det bättre och barnet var glad vid lämningarna. Sedan kom en veckas lov och efter det var det kaos. Barnet var såååå ledset varje dag när jag lämnade. Detta höll på i typ 2 månader tills en dag då barnet grät så att hen kräktes. Jag bestämde mig för att barnet fick gå hem på tidigt sommarlov då det endast var ett par veckor kvar tills sommarlovet. Nu har barnet varit hemma sedan i maj och ska börja igen om ett par veckor, under sommaren har även hennes favorit-pedagog slutat. Pratade med förskolan om att få komma och hälsa på några gånger nästa vecka för att hen ska få känna sig lite trygg inför starten. Men det gick dom inte med på. Blir väldigt ledsen och illa till mods att dom inte kan ställa upp på detta för att jag och mitt barn ska känna oss trygga. Vad tycker ni? Är jag dum i huvudet som inte vill lämna mitt barn bara sådär?

  • Svar på tråden Fråga angående förskola
  • Otit
    Alexi skrev 2019-08-15 14:43:21 följande:

    Verkar hur märkligt som helst att inte kunna tillgodose det.

    Men är du hemma och ledig, eller hur kunde barnet gå på sommarlov tidigare?


    Har ett flexibelt arbete och kunnat jobba hemifrån!
  • Otit
    Hawk skrev 2019-08-15 19:20:51 följande:

    Gav förskolan någon anledning till varför ni inte fick komma? Låter helt orimligt faktiskt och jag hade fan inte lämnat mitt barn så bara. Min är yngre, två år nu, började fsk i april. Han gick egentligen bara april och maj, korta timmar då jag pluggade då. Jag tycker själv han är lite känslig och han var ju ibland ledsen när jag lämnade honom. Var och hälsade på på förskolan nu inför starten, han har ju haft ett långt sommarlov och jag börjar jobba så är mindre flexibel. Det var inga problem att vi kom, förstår inte varför det skulle vara ett problem? Jag fick tom göra en testdag och lämnade honom 9-15 en dag. Det gick jättebra och kändes tryggt inför jobbstarten.

    En dag i våras när jag lämnade var det ett barn som var helt förstörd efter en längre tids ledighet och hennes ordinarie personal inte var på plats den dagen hon var tillbaks. Det var sånt kaos att jag funderade på att ta med mitt barn hem igen. Stackars barn.

    Jag hade stått på mig om jag var du, eller bara dykt upp vid niotiden en dag och stannat förmiddagen. Sen hade jag gjort om det om jag tyckte det behövdes.


    Tack för svar! Nej dom undrade mest vad vi trodde det skulle tillföra. Undrar om dom skulle tycka det var jobbigt att vi var där och att det är därför... Har en vän som jobbar på fsk och där är alla föräldrar välkomna när dom vill. Jag kommer inte bara lämna hen utan ha fått vara med. Kände mig bara så dum när dom inte verkade fatta grejen med att vi skulle vara med överhuvudtaget. Tyckte dock redan att inskolningen var lite tunn. Det kändes som att dom tyckte att det var bättre ju snabbare vi lämnade barnet och gick. Men känns skönt att veta att fler inte tycker det är konstigt att vilja ha en ny "inskolning"
  • Otit
    SofiaGlad skrev 2019-08-15 19:38:57 följande:

    Vad var anledningen till att förskolan inte ville ta emot barnet? Det låter ju helt absurt.

    Om ni är på besök, det vill säga du är där och har uppsikt över ditt barn hela tiden så ser jag inga som helst problem. Om du däremot droppar av barnet ett par timmar så kan det ju störa planeringen en del. Men jag tvivlar på att det är problemet.

    Hur resonerade förskolan?


    Nej dom ifrågasatte vad vi trodde skulle bli bättre av att vi var med. Nej precis, kräver egentligen ingenting från deras sida. Utan bara att barnet får bekanta sig med miljön med en trygg vuxen.
  • Otit
    Alexi skrev 2019-08-16 13:53:21 följande:

    Lite intressant, jag tänkte på den här tråden idag när jag fick upp ett "fb-minne" från ett antal år sedan när mina barn var typ 2 och 4 och att vi just den dagen gick och hälsade på förskolan för att min yngsta, en då mammig tvååring, skulle få lite inskolning igen inför höstens start. Fyraåringen som också hade haft det lite tufft med förskolan blev till och med inbjudan att stanna kvar ett par timmar och leka, utan mig alltså, för att hon skulle vänja sig lite igen och bonda med kompisarna.


    Alltså inte helt ovanligt att man gör så? Är mitt första barn så är helt ny med förskolelivet....
  • Otit
    Alexi skrev 2019-08-16 14:33:00 följande:

    Nej det är inget konstigt alls, fullständigt orimligt att de sa nej. Har du bara pratat med personalen eller även med någon chef?


    Min man ringde igår men då hade den han pratat med gått för dagen. Hon har ännu inte ringt idag. Saker än att det är en privat förskola och det var en av cheferna han pratade med...
  • Otit
    cutepoison skrev 2019-08-16 14:57:23 följande:

    Har inte haft samma men i våras hade min son problem med att kissa på potta/toa på förskolan (inga problem hemma!) de ville då att han skulle börja använda blöja igen på förskoletid vilket vi inte tyckte var första hands valet. Vi föreslog då att vi skulle vara med några dagar för att titta på rutiner och kunna ge honom tid och prata med honom om vad det var som gjorde att han inte ville kissa på pottan /toaletten där för något stressade honom. Men det sa de absolut nej till. De sa att det skulle stressa de andra barnen att vi var där, så jag antar att anledningen skulle kunna vara något liknande? Vi har bytt förskola nu och sonen har inte problemet längre. De pedagogerna var extremt stressiga och ibland otrevliga när man pratade med dem så faktiskt tror jag att deras attityd gjorde honom stressad på toa.


    Hm... Men tycker det är lite konstigt när folk i min närhet inkkusive en förskolelärare säger att föräldrar alltid är välkomna i verksamheten. Och sen att vår förskola tycker det är konstigt att vi vill komma någon timma 2 eller 3 gånger en vecka för att vårt barn ska få bästa, möjliga starten? Är också lite sugen på att byta fsk nu faktiskt.
  • Otit
    Smultron93 skrev 2019-08-16 15:20:54 följande:

    Är du ledig från jobb nu eller är det så att det är flexibelt för dig att om du skulle lämna imorgon på förskolan så går du hem och jobbar hemifrån? Lägg fram det som så isåfall och säg något i stil med: Jag tänkte att X ska gå kortare dagar nu i början då jag tänkte jobbar lite, så jag kommer förbi nästa vecka och är med en stund och sedan drar mig undan och går hem och jobbar några timmar. Jag som förskollärare hade uppskattat om en förälder hade haft möjlighet att hälsa på, det är ju inte alltid de har det. Lägg fram det annars som så att ni gärna hälsar på när de är ute på gården och leker, det brukar pedagoger uppfatta som enklare


    Ja men vi har fortfarande semester, så tänkte passa på nästa vecka när vi fortfarande är lediga att komma och hälsa på. Tycker ju att förskolan skulle kunnat lägga fram det ett förslag annars om det hade passat bättre att tex komma när dom är ute..
  • Otit
    Alexi skrev 2019-08-16 17:17:02 följande:

    Vår förskola uppmuntrade alltid besök av föräldrar. Man kan ju undra om motsatsen tyder på att de har något att dölja...


    Nej man undrar ju...
  • Otit
    cutepoison skrev 2019-08-16 17:33:36 följande:

    Det är ju så det ska vara! Ja de försökte dölja hur de betedde sig mot barnen. En gång när min mamma hämtade honom så hörde dem inte att hon kom och då var en av pedagogerna precis på väg till toa med min son som vägrade och hon nästan skrek på honom att han måste skynda sig för de skulle ut (stressad) . När hon såg mamma så sa hon "nej nu får ni ta honom blöja igen, det här går inte". Jag tror inte att de var mer stressade än någon annan förskola för det var 12 barn på 2,5 pedagog och de var ofta sammanslagna med en annan avdelning och då var de 6 pedagoger och kom man och hämtade tidigare så stod de alltid och pratade med varandra ute på gården medan barnen lekte själva (min son ramlade illa 2 ggr i rutschkanan när ingen var i närheten). Ändå påstod de att de minsann inte hade tid att gå in och gå på toa med min son om han blev kissnödig ute så de lät honom kissa på sig. Alltså, nu när jag skriver ner det här så låter det sjukt. Jag är så glad och tacksam att vi flyttade i början av sommaren och att han bytte förskola!


    Men usch vilken hemsk upplevelse för er! Fy.... Nej tycker att allt är lite konstigt och jag blir så irriterad och ledsen
  • Otit
    nernu skrev 2019-08-16 19:35:09 följande:

    Jag hade vänligt men bestämt upplyst om att det är jag som betalar deras lön. En del förskolor har sån där skit för sig. De tycker att barnen bara ska lämnas in så får de skrika bäst de vill. Sjukt koncept. Det måste ha varit en riktig sadist som uppfann tre dagars inskolning. Sätt ner foten och säg att det inte är aktuellt att bara lämna utan du ska ha en ny inskolning. Punkt.


    Tack!!!
Svar på tråden Fråga angående förskola