Inlägg från: Millemupp |Visa alla inlägg
  • Millemupp

    BF MAJ 2020

    lillpeanut skrev 2019-10-06 23:56:10 följande:

    Oj, många majbebisar på gång!

    Själv har jag bim 28/5 2020, är i vecka 7, alltså väldigt tidigt än!

    Hur går det för alla?

    Har ni massa symptom, eller finns det fler som mig som har ca noll?


    Vi har BF nästan samtidigt, är beräknad till 26:e men brukar gå över tiden. :) Har inte heller några direkta symptom... så just nu innan första VUL tänker man knappt sig själv som gravid än. Hur går dina tankar kring det?
  • Millemupp
    lillpeanut skrev 2019-10-07 14:39:36 följande:

    Antingen tänker jag inte alls på det, eller så tänker jag svinnmycket på det, vad jag kan och inte kan äta osv! Mycket att tänka på känns det som...

    Ringde och har första möte på Bm nu denna veckan, så det känns bra!

    Ang symptomen känner jag nog en stor oro kring det... Var gravid för ca 10 år sen, upptäckte ganska tidigt att det var mf, men jag blödde liksom inte, så det tänker jag ganska mycket på, om det är likadant denna gången.

    Hur tänker du kring avsaknaden av symtom? Lättad? Oro?


    Är ganska splittrad.. förra graviditeten var jag så oerhört lugn och säker hela vägen. (Hade iofs inte så många symptom då heller) Fick en välskapt pojke och allt gick bra. Och nu förra cykeln blev jag gravid och försökte gå in i samma tänk. Blev MF v 5, och plussade sen direkt cykeln efter. Och nu går det inte alls att tänka positivt längre... snarast motsatsen, räknar liksom med att det inte ska gå bra.

    Hade du inga symptom då för tio år sen heller? Jobbigt när man får en massa hjärnspöken..
  • Millemupp

    Är i v 9+1 och vaknade idag med en fruktansvärt dålig känsla i kroppen... var på VUL förra torsdagen och kunde se ett tickande hjärta. Men allt kan ju hända..

    Är det möjligt att känna av ett MF?

    Hade MF förra cykeln (V5), vet inte hur mkt det spökar..

  • Millemupp
    Hejåhå skrev 2019-10-31 15:04:48 följande:

    Arbetsdag 9 efter moderkaksprovet och jag väntar på DNA-svar. Det kan ta cirka 15 dagar innan svar. De ska ringa och ge svar oavsett och jag är helt manisk att kolla telefonen och blir livrädd när det ringer. Jag håller på att förgås! Jag sover knappt om nätterna och det är svårt att tänka positivt med 25% risk att det är ett sjukt barn. 

    Håller på att förbereda mig för det värsta - att behöva göra en abort kring v15-16. Googlar på hur det går till och om det går att begrava honom bredvid min son i familjegraven... att göra sig mentalt beredd. Samtidigt känner jag rörelser från honom flera gånger om dagen och magen blir allt svårare att dölja. I nästa stund fantiserar jag 6 månader framåt kring förlossning och amning.

    I min kalender är det ett stort svart streck den 11 november. Då har det gått 15 arbetsdagar. Kommer jag ha en abort inplanerad ett par dagar efter, vara sjukskriven?....Eller kommer jag åka iväg som vanligt på en jobbmässa. 

    Så svårt att förhålla sig till min kropp och pojken jag väntar, när jag vet att det inom ett par dagar bara kan ryckas ifrån mig med ett telefonsamtal. 


    Usch vilken väntan... har inget smart att säga, vill bara skicka en styrkekram <3
  • Millemupp
    Charlieellerså skrev 2019-11-02 14:01:07 följande:

    Jag är inte så aktiv här. Ska på kubultraljud den 12 nov och är då i v 12+4. Jag har kommit till kub-ultraljud förut och fått veta att fostret dött några veckor tidigare. Har haft alla symptom kvar och inte en droppe blod då. Nu är det bara ångest kring detta. Då såg vi hjärtslag v 7 men det gick ändå galet. Nu såg vi hjärtslag i v 8 och jag har symptom men dum som jag är började jag leta hjärtslag med doppler hemma för en v sedan . I v 10+2. Med mina fullgångna graviditeter har jag hört i denna vecka men nu hörs inget. Är säkerligen inställd på att fostret dött. Väntan känns så hemsk. Det blev inget positivt inlägg från mig men hoppas våga hänga lite mer här om det ändå går bra.

    Grattis till alla små bebisar. Så härligt att det sett fint ut för många. För er som väntar på moderkaksprovets resultat håller jag mina tummar så hårt att ni får positiva besked <3


    Lider med dig, förstår att väntan är plågsam. :/

    Du funderar inte på om att begära att få ett nytt vul innan kub? Jag upplever bemötandet annorlunda (bättre alltså) för såna önskemål när man haft MF tidigare.

    Sen är ju hemmadopplers inte bra att börja använda för tidigt, det kan ju mkt väl vara så att pyret lyckas gömma sig. Vad är det för doppler du använder?
  • Millemupp
    Charlieellerså skrev 2019-11-02 15:40:22 följande:

    Tack <3 Nej, det är väldigt dumt att pröva så här tidigt men svårt att låta bli när man har en och jag hört tidigare graviditeter. Jag skulle helt enkelt aldrig köpt den : /. Det är en billig variant. En anglesound. Jag pratade med min bm om ett vul men hon menade att de har blivit så hårda med det nu här. Jag vågar inte berätta att jag lyssnar med min egen doppler heller och att det skapat än mer oro. Tills för någon vecka sedan kändes det som att det här nog skulle gå vägen men nu är känslan det motsatta.


    Tråkigt med det svaret från BM. Sen oavsett om de blivit mer restriktiva med ul eller ej tycker jag att de bör lyssna in oron...

    Jag hade en sån negativ känsla för ett tag sen, hjälpte lite att åtminstone prata om det och få säga orden.

    Har läst lite om olika dopplers och just angelsound var just den jag tyckte hade sämst recensioner, d v s folk som haft svårt att hitta hjärtslagen.
  • Millemupp

    Var på KUB i förrgår. Allt såg bra ut med bebisen som röjde rundor. Däremot såg BM en s k uppklarning i ena delen av livmodern. Det såg ut som en separat säck utan något synligt innehåll, däremot med cirkulation (man kunde se mkt rött/blått när hon satte igång den funktionen på maskinen). Hon undrade om jag väntade tvillingar men något sådant hade inte upptäckts vid VUL. De ska så klart analysera det mera men man kan ju inte låta bli att börja fundera på vad det är. Suck...

  • Millemupp
    Daphodil skrev 2019-11-20 18:17:30 följande:

    Vad underligt. Sa de vad det kunde vara? Bra att det såg bra ut som bäbisen iaf.


    Den enda nämnda möjligheten var just om det funnits en tvilling tidigare. Är det vanligt att missa det vid VUL? Har ingen vidare koll på det.

    Hon frågade också om jag haft nån blödning, utifall att det här var nånting som var på väg ut, men det har jag inte haft heller..

    Hoppas och tror att de kommer vilja kolla upp det mer om bildanalysen inte ger nåt svar. Skräckscenariot är ju om det påverkar bebisen negativt.. :S
  • Millemupp

    Har nu fått svar efter konstigheten som upptäcktes vid KUB. Jag har lyckats få ett myom, muskelknuta i livmodern. Överläkaren kom med lugnande ord men man kan ju inte bara bortse från det. Risk för att det växer, rubbar cirkulationen i övrigt, blödningar, missfall.... ja bara positivt laddade ord i mitt huvud nu som ni märker.

  • Millemupp
    Trostar skrev 2019-12-21 10:06:30 följande:

    Får inte i mig alkoholfria viner för de smakar vidrigt, men det finns riktigt bra alkoholfri öl som inte är söt. Gå till systemet så får du hjälp för de i mataffären är ofta inga höjdare :)


    Enda vinet jag druckit som var drickbart var ett rosé. Minns så klart inte vad det hette dock.
  • Millemupp

    27/4 Daphodil, pojke

    29/4 viljaa, flicka

    30/4 - SweetCa, pojke

    2/5 - EmmaAF, pojke

    3/5 - Lillfina, Blivande3barnsmamma- pojke

    1/5 - Heilena, pojke, Gabby

    5/5 - jevana, pojke

    6/5 -

    8/5 - Trostar, pojke, Humlan89, flicka

    10/5 - HejsanJenny

    14/5 - LinneaWookie, flickan89

    15/5 - Stenbocken93

    17/5 - MouS

    20/5 - fladdriga svansen

    22/5 - Andreaaaa, Nextchapter

    23/5 millemupp

    24/5 - Charlieellerså, pojke

    25/5 - m94

  • Millemupp
    Blivande3barnsmamma skrev 2020-02-10 11:41:08 följande:

    Då fick man reda på att man har graviditetsdiabetes :(

    Någon med erfarenhet?


    Haft det med första. Lärde mig mycket om kosthållning den vändan (kollade blodsockret några ggr dagligen). Undvek diabetes med andra barnet tack vare allt jag lärt mig (låg precis på gränsen vid 28 v, tog om testet två veckor senare och hade då via kosten fått ner blodsockret igen) För min del har det gått bra att hålla det i schack genom att undvika socker och att tänka till lite kring mat och dryck som höjer blodsockret.

    Jag har så klart fortsatt hög risk för diabetes även denna gång. Kroppen utsätts ju för extra påfrestningar, så jag tycker vare sig det är så märkligt att få det och oroar mig ej heller så mycket. Förutsatt så klart att man håller lite koll på kosten så kan man hålla sockret på bra nivå.

    Så försök att inte oroa dig för mycket, tänk på kosten och logga sockernivåerna så ska det säkert gå bra :)
  • Millemupp
    Blivande3barnsmamma skrev 2020-02-27 10:51:28 följande:

    Gjorde tillväxtultraljud idag, kommer bli en liten bebis denna gången också.


    Hur liten? Jag verkar ha en väldigt liten, som ligger precis innanför gränsen för normalkurvan..
  • Millemupp

    Hej! Här är en med tänkt BF 23/5 som fick förlösas med akut kejsarsnitt i förrgår.

    Har varit en orolig graviditet. Först upptäcktes ett myom (som de ett tag trodde var en cysta), när den försvann upptäcktes en avvikelse i tillväxt (-18 från medelkurvan). I måndags vid sista TUL låg tillväxten t o m på plus, men då upptäckte de en tredje sak: vätska i buken. Fick köra ner till specialister i Lund på direkten för mer undersökningar. Där såg de att njurarna var förstorade, och efter första beskedet att jag skulle ligga inne för observation (och jag därför fått skicka hem mannen som snällt fått vänta utanför sjukhuset) fick jag nytt besked om att snittas typ direkt. Mannen fick vända tillbaka och invänta bebis på neo medan jag snittades och låg på post op. Fick inte ens hålla bebisen innan de rusade iväg med honom.

    Så nu har bebis undersökts flera gånger och mer undersökningar väntas. Det har visat sig finnas blodpropp i artären vid njurarna. Tydligen väääldigt ovanligt. Flera veckor med undersökningar/medicinering väntar. Och än så länge vågar jag inte riktigt andas ut heller..

  • Millemupp

    Har inte skrivit mycket i den här tråden eftersom allt blev så kaosartat.. men vill nu skriva av mig lite och sammanfatta vår resa.

    Graviditeten har kantats av olika bekymmer. Först misstänkt myom vid placentan. När den försvann upptäcktes en minskad tillväxt. När tillväxten var normal upptäcktes vätska i buken. Skickades till sjukhus direkt. Vid nytt UL samma dag sågs förstorad njure. Akut kejsarsnitt samma kväll. Pojken föddes i v 36.

    Visade sig vara proppar som stoppat upp flödet som lett till skada i njurar. Första levnadsveckan verkade allt osäkert, t o m dialys diskuterades bland läkarna. Det händer uppenbarligen nästan aldrig att ett barn får proppar så tidigt.

    Från början medicinering och olika prover och undersökningar dagligen. Fick även behandla mot gulsot som inte gav med sig så lätt. Ett tag var han uppkopplad mot flera olika slangar så man knappt vågade röra honom (sockerlösning, sond, elektroder, pulsmätare..) Förflyttades efter en vecka, och då kunde man glesa ut en del kontroller och låta oss åka hem på nattpermis. Andra kontroller gjordes också. Hjärt-UL visade på nån typ av öppning (öppen ductus och nånting till jag glömt benämning på). Detta visade sig senare inte vara någon fara. Hjärn-UL visade likadant på nån typ av avvikelse som senare rättade till sig. Avvikelse på hörsel som också rättade till sig. Vi har alltså haft hjärtat i halsgropen en hel del.

    Prover m m har visat sig vara bra hittills, så om vi har riktig tur läker skadan i njurarna ut.

    Har sedan tidigare ett barn med cp-skada och ett annat barn som hade en plexusskada samt torticollis i början. Det var väl inte så att jag trodde allt skulle gå smidigt till men hade aldrig kunnat ana att det skulle bli så här...

  • Millemupp
    Daphodil skrev 2020-08-23 21:49:48 följande:

    Vilken oerhört omtumlande och jobbig tid det måste ha varit. Skönt att det verkar gå bättre och hoppas att ni kan få njuta av bäbistiden härifrån.


    SweetCA skrev 2020-08-24 06:12:34 följande:

    <3 vad kämpigt, skönt att det känns som det börjar vända. Hoppas att allt går bra!


    Stenbocken93 skrev 2020-08-24 08:51:30 följande:

    Vad tufft för er. Hoppas det bara blir bättre och bättre från och med nu <3


    Tack för era fina ord! Allt verkar som sagt se bra ut så just nu njuter vi av tiden precis som om allt är som vanligt - bortsett från lite sjukhusbesök då och då.

    Har sån tur att denna bebis visat sig vara lätt att ha att göra med, nöjd den mesta av tiden.

    Det enda jag tyvärr inte lyckats med är att vänja av honom från amningsnappen. Ett mindre bekymmer mitt i allt det andra, men ändå.

    Hur mycket sover era bebisar? Min sov 23/h om dygnet första tiden (fanns ju anledningar till detta), nu har han mer vakenperioder men sover fortsatt mycket. Sover flera långa pass per dag, ca 2 h åt gången och är vaken ca 1 timma emellan. Är inte riktigt van vid så mkt sömn..
  • Millemupp
    Bettan84 skrev 2020-08-25 19:56:29 följande:

    :( det måste varit väldigt jobbigt för er . Tack för att du tog dig tid och uppdatera oss här på forumet . Det känns som att vi är som en liten familj :). Så glad att det börjar vända för er . Det kan bara bli bättre . Blicka framåt bara !

    Angående sovtiden det varierar . Han sover Max 1 - 1/5 timma åt gången. Han är vaken 1 till 2 timmar men senaste tiden har han gnällt och gråtit varenda gång han ska sova på dagen . Det känns hela tiden som att man tajmar fel :(. Han gallskriker verkligen .

    Jag gissar på att din bebis är bara lugn och vill sova längre stunder. Inget konstigt med det . Njut så länge det varar. Om hans nattsömn inte störs av att han sover längre även på dagarna så har du inget att oroa dig för .


    Tack, ja jag har som tur är nog lyckats se det positiva och inte lyssnat för mycket på oroliga läkare. Har nog fått oss till att känna denna första tid hyfsat normal.

    Nej nattsömnen brukar vara bra. När han var runt 1 månad och lite till sov han ännu längre så jag fick väcka honom för att ge mat. Ett tag kändes det knappt som att man hade nån bebis, och det dröjde länge innan han hade ögonen öppna så länge att vi kunde spekulera i ögonfärg. Han kan ff ha ?sovdagar? när han sover flera timmar i sträck dagtid men är som sagt mer vaken nu.
  • Millemupp
    Andreaaaa skrev 2020-08-26 22:15:12 följande:

    Hur söver ni på dagtid? Vi kämpar fortfarande på med sjalen så jag skulle behöva lite alternativ...


    Jag har vägrat bärsele/bärsjal dagtid eftersom jag har två andra barn som kräver mkt uppmärksamhet. När han har svårt att sova brukar jag använda babysittern som jag gungar, eller vagnen. Det bästa tricket just nu är att lägga honom på sidan och lägga snuttefilten bredvid. Där ligger han och beklagar sig en liten stund innan han kommer till ro.

    Med ett av syskonen var det mkt kämpigt i perioder att sova dagtid. När jag var som mest desperat körde jag till mormor, och då lyckades syskonet somna i bilen. Men det är ju verkligen en sista åtgärd...

    Bärselen sparas istället till maken, så tar han bärselen på kvällen när det är svårare att somna. det i kombination med dammsugning är klockrent! Då får jag lite efterlängtad egentid, kan ju t ex duscha och såna lyxigheter. Och så blir golvet rent, hehe
  • Millemupp
    Daphodil skrev 2020-08-28 16:04:45 följande:

    Idag testade jag sittdelen på vagnen. Så väldigt skönt med en nöjd pojke istället för tvärsur, som han är i liggdelen när han inte ska sova. Vi har inte bytt till sittdel permanent, men kommer fortsätta använda den om vi ska på promenad när han är nyvaken.


    Vad härligt att kunna använda sittdelen! Så lyckliga de blir när de får se nåt mer. Är inte riktigt där själv än men snart! Genomled tre fasansfulla månader med första bebisen som hatade att ligga ner. De där mysiga barnvagnspromenaderna blev det inget med. Blev väldigt chockad när jag såg vad en sittdelen kan göra!
  • Millemupp

    Nu börjar skorven komma... nån som har nåt bra sätt att få bort det? Provat nån salva med syskonet som jag inte tyckte fungerade, men jag kanske var för otålig?

    Är lite bekymrad över huvudomfånget också.. inför nästa BVC-besök (med 1 mån mellan) har jag mätt hemma och på den tiden har det inte växt. Är det vanligt? Hade 34 när han föddes och är uppe på 40,5 nu.

Svar på tråden BF MAJ 2020