Inlägg från: Anonym (Tandlös) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Tandlös)

    Ung med tandprotes, någon mer

    Jag är 35år och fått dra ur alla tänder förutom 4st i nederkäken. Har nu en helprotes i överkäken och skall få protesen för underkäken nästa vecka.

    Undrar om någon mer med protes som man kan bolla lite med om det?

  • Svar på tråden Ung med tandprotes, någon mer
  • Anonym (Tandlös)
    Carabellis kusp skrev 2019-08-22 12:59:26 följande:

    Jag har inte varit med om det själv, men är tandläkare, så jag kanske kan bolla kring vissa funderingar.


    Åå va härligt. Ja har precis fått den och är inte alls kompis med den så att säga. Min tandläkare säger att ja kommer få en annan senare när det har läkt mer men just nu undrar ja vad fasen jag gjort (Ja var ändå tvungen pga kraftig tandlossning och har inget ben att sätta i skruvar i)

    Men det ja mer funderar på att kommer ja alltid känna mig konstig i munnen med en protes som kommer släppa och man får kväljningar ifrån. När kommer ja kunna prata ordentligt igen, eller kommer ja kunna det?

    Vilket lim är bäst att använda? känner mig inte kompis med det heller å är rädd att ja ska tappa den då ja känner glapp rejält vid de så kallade framtänderna ja har av protesen.
  • Anonym (Tandlös)
    Gaskarl skrev 2019-08-22 14:48:30 följande:

    Jag gjorde samma grej förra året, drog ut allt.


    Hur har det gått för dig? Kommer du fortsätta att ha lös protes? Funkar det bra i längden med det? Vänjer man sig? Just nu känns det bara stort å klumpigt i munnen och pratar konstigt å så..
  • Anonym (Tandlös)
    Anonym (Tandis) skrev 2019-08-22 22:21:37 följande:

    Jag läser till tandsköterska och vi har varit inne en del på protetik, törs jag fråga utan att vara ful vad din tandlossning berodde på? :)


    Dels är det anlag för dåliga tänder och sedan har jag haft väldigt trångt i munnen och när jag var yngre fick jag dra några tänder och ha tandställning men nu i efterhand skulle det nog behövts dra mer tänder då mina blivit intryckt snett och börjat växa så.

    Sedan är det väl ekonomin som satt stopp och rädsla för att besök till tandläkaren så man har kommit dit för sent.
  • Anonym (Tandlös)
    Anonym (Löve) skrev 2019-08-22 22:27:32 följande:

    Går det inte att transplantera ben för att sedan kunna fästa skruvar? Fast det kanske blir en dyr historia...

    Jag har träffat flera som har tandproteser, det varken syns eller hörs, särskilt en person blev jag förvånad av att höra att den använde protes då vi känt varandra i flera år och jag hade ingen aning!

    Sen kommer du vänja dig, jag vet att det inte är samma sak, men jag hade tandställning som man stoppar i munnen, alltså med gomplatta och det tog ett litet tag att vänja sig men sedan slutade jag läspa och kunde prata som vanligt.


    Jo framöver kan man nog göra det, men då får man besöka riktiga specialister och visst är det en kostnadsfråga men framöver om det går är tanken att göra det men just nu är det långt dit...

    Känns lite hopp ändå att läsa det du skriver om de du träffat på.

    Och visst det känns lite detsamma i gommen som med en sådan tandställning så just där är det konstigt känsla att man tycker det hade varit mer självklart att läspa framför folk om man hade en tandställning som syntes. Så ja hoppas det blir bättre.
  • Anonym (Tandlös)
    Anonym (Undrande) skrev 2019-08-23 21:34:43 följande:

    Tänkte just fråga varför benet i käken inte går att använda?


    För att det är såpass nedbrutet så det finns inget att kunna fästa i.

    .Så man kan väl göra en bentransplantation framöver men inte nu.
Svar på tråden Ung med tandprotes, någon mer