• Mikumiku

    Barn efter en TVT-operation

    Jag är fyller 37 om några månader och har två barn som är 4 och 6 år. Efter barnen hade jag enorma besvär med urininkontonens och genomförde en TVT-operation. Efter det är det försvann alla besvär och jag njuter av att inte ha de begränsningarna länge. Jag trodde att jag var nöjd med de två barn vi har och besvär med att kissa på sig kändes att min kropp fått tåla tillräckligt. Nu när jag mår bra och det har gått några år så har en längtan efter ett till barn väckts. Eftersom metoden är fortfarande rätt ny så går det inte att hitta så mycket information om vad som händer efter operationen.

    Jag undrar om det finns någon som gjort samma operation och sen fått fler barn? Hur gick graviditeten och förlossningen? Och hur mår kroppen efteråt?

  • Svar på tråden Barn efter en TVT-operation
  • Mikumiku

    Det var ju positivt att höra. Jag fick frågan innan operation om jag planerade att skaffa fler barn och uppfattade det som att man helst inte skulle ha fler. Sen är jag ju mest rädd att problemen ska komma tillbaka och om det kommer att gå att operera på nytt. Nyfiken på om någon har erfarenhet av det.

Svar på tråden Barn efter en TVT-operation