Snäll men inte tråkig skrev 2019-10-15 21:48:32 följande:
Vet inte om det finns någon statistik på det, men jag tycker mig ha märkt att många som gör ett aktivt val att få barn i din ålder har väldigt stor praktisk erfarenhet av barn och ofta har varit med och tagit tagit ansvar för sladdbarn i familjen, varit frekvent barnvakt åt syskonbarn eller något liknande.
Man är liksom oftast inte helt ovetande om vad man ger sig in på utan har ofta en hyfsat realistisk bild av vad det innebär att ha ansvar för ett barn. Även om det som med allt annat säkert finns en hel del undantag.
Precis så är det. Jag har fått passa barn mååånga gånger då jag har 5 syskon hehe.. Jag tror även det speglar sig på hur man är uppväxt, i min släkt är detta ju normala åldern för att skaffa barn. Sen har jag också alltid varit den där "mamma" personen i umgängeskretsarna. Men jag känner mig väldigt mogen för min ålder, umgås helst me de lite äldre för jag trivs bättre o har mer gemensamt med dem. Och att ha haft hundar är också positivt, jag är redan "låst" vet hur det är o jag trivs med de. Men hur gammal man än är tror jag aldrig man är 100% redo förens man får träffa den lille :)