Inlägg från: Anonym (Mamman) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Mamman)

    Känner inget vid sex (samlag)

    Kan det inte vara så att du tänker för mycket på just det som du upplever som ett problem när ni har sex? Jag tror det är en vanlig missuppfattning, särskilt bland unga att det automatiskt ska kännas skönt när man har sex. Det viktigaste är ju att hjärnan är med och att man känner sig kåt och upphetsad. Om man är spänd, har svårt att ge sig hän och fokusera så blir det ju inte skönare än när man tvålar in sig i duschen.

    Jag har under större delen haft samma problem, jag har ju känt beröringen och penetration. Men det var inte sådär skönt som jag föreställde mig. Hade mycket svårt att få orgasm, särskilt ju mer jag tänkte på att det aldrig kändes som jag ville eller att jag aldrig fick orgasm.

    Med åren har jag lärt mig känna min kropp bättre och förstår mer vad som gör mig upphetsad. Nu är sex underbart, jag blir snabbt upphetsad, jag kommer en eller flera gånger inom loppet av några minuter. Hit har jag kommit mycket tack vare min man som jag är bekväm med. Att våga utforska vad som faktiskt fungerar för mig. Att testa vad som är skönt och vad som gör mig tänd.

    Kanske är det så att du har en bild av hur det borde vara som kommer i vägen för din njutning. Kanske borde du utforska andra sätt att ha sex, som funkar för dig. Alla är olika, och för många tar det lång tid av mognad och utforskande att lära känna sitt sexuella jag. Kanske är det svårt för dig att komma genom samlag, kanske ska ni avsluta med onani? Kan hon kanske hjälpa dig med det på annat sätt eller så gör du det själv tillsammans med henne? Det finns ju många sätt. Våga prova och våga prata med henne. Släpp bilden av att det ska vara på ett speciellt sätt och fundera och utforska när du njuter som.mest och blir genuint upphetsad. Låt det ta tid, försök att inte låta det stressa dig. För mig tog det åratal, men då levde jag länge i förnekelse och oförståelse. Jag trodde inte att det kunde bli på något annat sätt för mig förän senare i livet. Acceptera dig själv som du är, att du kanske behöver ha sex på annat sätt än det du testat, eller att ni lägger till saker till vad ni redan gör. Ens sexuella preferenser kan ändras med tiden eller beroende på vem.man har sex med. Det är mer komplicerat än att man juckar in och ut och sen kommer man.

    Lycka till! :)

Svar på tråden Känner inget vid sex (samlag)