Sambeskattning sjukdom
Det är inte orättvist. Du beskattas lika som de med samma inkomst. Det är som om jag skulle gnälla över att par får dra nytta av dubbla rot/rut-avdrag bara för att de bor ihop medan jag bor själv. Jäkla sjukt orättvist är det!
Det är inte orättvist. Du beskattas lika som de med samma inkomst. Det är som om jag skulle gnälla över att par får dra nytta av dubbla rot/rut-avdrag bara för att de bor ihop medan jag bor själv. Jäkla sjukt orättvist är det!
Då undrar jag varför bara skatt ska vara ?rättvist??
Du tänker - du tjänar 70000 som ensam, om två st tjänar 35+35 får de behålla mer, det är orättvist och du borde få behålla lika mycket.
Men dra det till sin spets?
Om jag är ensamstående och betalar 7000 i hyra och mina grannar är ett par i likadan lägenhet och betalar 7000 i hyra, så har de mer pengar än mig när hyran är betald.
Enligt ditt resonemang, ska man då också bara betala hälften av hyran om man är själv? Eller dubbelt om man är två?
Eller jag, när jag försörjde MIN sjuka sambo, hade det då varit platt skatt och jag verkligen behövt betala 30% i skatt, hade vi fått så lite att vi inte klarade oss. Alla är inte höginkomsttagare, och att höja skatten för de som tjänar lite gör att antingen får då bidragen öka eller så kan folk inte överleva.
Men det är lätt att bara tänka på sig själv.
Fast vänta nu, nu skrev du fel va?
För tjänar du 70000 och ett par tjänar 40+40 så är det 80000 och då ska de väl självklart ha 10000 kr mer än dig i lön?
Där var ett rimligt exempel faktiskt. En lägenhet på 1rok där det bor en pers eller två. Varför ska hyran vara högre om jag väljer att bo där själv.
Och just att platt skatt rakt av slår mot de med lägre inkomst där varje krona räknas (och där kan man snacka incitament att jobba)!
Runt 70000 skriver du i din ts.
Mycket mindre? Det är 50 000 per år så knappt hälften av det du beklagar dig över...
Jag straffas inte alls. Jag har en (1) beskattningsbar inkomst och avdragen gör för ett (1) boende. Även om jag kan muttra inombords när jag gör en likvärdig renovering som en kollega och de kan göra avdrag för hela totalbeloppet medan jag slår i taket inser jag att det är fullt rimligt att jag får ett (1) avdrag.
Med tanke på hur TS argumenterar så känns det inte trovärdigt. Har man gått en av Sveriges svåraste utbildningar och har 80 000 i lön (tydligen en löneökning nu i dagarna eftersom TS större delen av tråden tjänat 70 000), så borde man kunna formulera sig och argumentera på ett mer trovärdigt sätt. Nu är det bara känslor, "det är orättvist att andra får mer pengar än mig". Att lösa "problemet" finns inte på kartan, bara gnälla.
Och att man med den lönen inte kunnat spara så att man kan köpa sig ett boende känns ju märkligt. Och att inte ha kontakter. Märkligt. Tjäna 80 000 kr i månaden och bo i andra hand...
Förslagen om platt skall kommer inte bara reformera inkomstskatten. Fler skatter kommer beröras i så fall.
Nej precis, det är så du upplever det och det går såsom lagar och regler är skrivna idag inte att komma ifrån.
Ergo - du behöver angripa frågan från annat håll.
Det är inte de stora inkomsterna, utan de små utgifterna, se utanför boxen yada yada.
Fast du drar ju in allt annat i diskussionen. Hade du bara velat prata om orättvisa skatter hade du inte behövt dra upp allt annat om ditt privatliv.
Men visst, du tillhör kanske dom som gillar offerkoftan, men kan inte se utanför boxen och skapa lösningar för dig själv och din sambo.
Så du har gått från ett lågavlönat jobb till 80 000 bara så där. Där ser man...