Varför låter ni era barn sitta framför skärmar och äta skräp varje dag?
Oj, vad du verkar se ned på andra föräldrar! Jag håller till en viss del med dig i att för mycket skärmtid och socker inte är bra, men hur kan du egentligen veta hur mycket socker och skärmtid de andra barnen får när dina barn inte är där? Kanske det i själva verket är dina barn som pushar för att de ska se på film och äta sött hemma hos sina kompisar? Så gjorde nämligen mina barn när vi hade det mera strikt med socker och skärmar hemma.
Vi hade inga skärmar alls hemma tills yngsta barnet var tre år, vilket innebar att äldsta var sju innan hon alls började se på film. Istället läste vi massor med böcker, ofta flera timmer per dag (ingen överdrift). Hon lärde sig ändå inte att läsa förrän hon började skolan (det gjorde däremot hennes yngre syster som hade mera skärmtid). Barn är olika och att dina barn lärde sig läsa i tidig ålder behöver inte alls betyda att du är en fantastisk förälder medan de andra föräldrarna är medelmåttiga.
Vi äter inte mycket socker hemma och lagar oftast mat från grunden, men när barnen har kompisar på besök händer det rätt ofta att vi bjuder på något sött (t.ex. förra gången dekorerade vi pepparkakor med barnens kompisar) eller lagar makaroner eftersom deras kompisar oftast inte äter något annat. Vad vi bjuder på när kompisarna är på besök är inte vad vi äter till vardags. Kanske dina barns kompisars föräldrar skulle vara glada av att kunna bjuda dina barn på linssoppa eller böngryta.
Om du är orolig för att dina barn får för mycket socker och skärmtid hemma hos deras vänner så går det ju att på ett respektfullt sätt ta upp det med föräldrarna, eller t.ex. se till att barnen nyss ätit innan de besöker sina kompisar så att de inte behöver bli bjudna på något alls. I allmänhet blir det dock trevligare för alla om du inte är för strikt med något när dina barn besöker sina kompisar. Om de inte är hemma hos andra barn oerhört ofta så spelar det i det långa loppet inte stor roll vad de äter under konpisbesök.