Inlägg från: Tow2Mater |Visa alla inlägg
  • Tow2Mater

    ”Vi har inte råd att skicka med frukt till skolan”

    Anonym (Ajja) skrev 2019-12-19 18:23:10 följande:

    Jo det finns så fattiga familjer. Jobbar på förskola och finns barn som knappt ätit något under helgen och vräker i sig när de kommer på måndagen.

    Sen finns det barn med selektiv ätstörning vilket jag själv har. För sonen fungerar bara melon. Köpte en häromdagen för 47:- och den var slut efter 3 dar. Ja jag har råd till det, men många familjer som inte har det.

    I min kommun med ca 20000 invånare lever ca 300 barn under extremt fattiga förhållande att det inte blir någon speciell jul för dem.


    Så hur skulle gratis frukt i skolan lösa ditt barns problem? Menar du skolan ska stå för dyr melon varje dag åt ditt barn (och andra med liknande störning, som kanske bara äter melon, eller körsbär, eller kiwi..) medan resten av klassen får gröna äpplen?

    Eller menar du att fruktstunder borde helt slopas i alla skolor? (jag håller med dig om det är detta du menar).
  • Tow2Mater
    Anonym (Nja) skrev 2019-12-20 10:34:52 följande:

    Jag växte själv upp väldigt fattigt med långtidssjukskriven ensamstående mamma så jag vet att det finns många människor som har betydligt sämre med pengar än många tror...

    Med detta sagt, de har säkert *råd* med en påse av de billigaste äpplena på Willys, typ. Min mamma brukade skicka med mig morötter, det kostar inte heller många kronor. 

    Men sedan kan de ju känna att det är en jobbig utgift, att de hellre skulle vilja använda den hundralappen varje månad till något annat (typ en ny t-shirt till gympan), och att skolan borde betala. Och då har de ju sannolikt väldigt tight ekonomi. 

    Så jag skulle verkligen inte låta det irritera mig, utan stället vara glad över att jag själv inte ens kan leva mig in i hur frukt skulle kunna vara en jobbig utgift.


    Då kan man ju också dividera om foräldrar verligen ska stå for t-shirtar och andra gymnastikkläder under gympan? det borde ju skolan tillhandahålla?
Svar på tråden ”Vi har inte råd att skicka med frukt till skolan”