Inlägg från: Anonym (Je) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Je)

    ”Vi har inte råd att skicka med frukt till skolan”

    Anonym (Hej) skrev 2019-12-19 23:34:56 följande:

    Jag är ensamstående med två barn. Jag har ett låglöneyrke och skulder sen mitt ex blåste mig och har därför löneutmätning (dvs enligt norm strax högre än existensminimum) . Inga besparingar. Trots detta har jag råd att behålla min häst och bo i mitt hus (skulderna är/var inte så stora att dessa tillgångar kunde utmätas). Jag har också bil.

    Jag lever väldigt sparsamt, köper säsongens billigaste mat, nästan inga halvfabrikat och hemma äter vi helt veganskt. Jag äter havregrynsgröt till lunch på jobbet. Aldrig läsk, alkohol, godis, uteluncher, hämtpizzor och skräpmat. Kläder, husgeråd, inredning osv köper jag nästan uteslutande Second hand. Jag kan inte förstå hur det inte kan vara möjligt att inte ha råd med frukt! Äpplen tex brukar vara superbilligt. Typ 1 kg påsar för 18-25 kr, dvs 1,50-2 kr/äpple =30-40 kr/månad med ett äpple om dagen till skolan... Morötter kostar ca 10 kr/kg nu. Stormarknaderna rear ofta ut "stött" frukt som ser tråkig ut men är lika bra. Detta borde även föräldrar med betydligt sämre ekonomi än mig ha råd med. Jag har ju för bövelen även en väldigt dyr hobby som ryms inom ramen för min knappa ekonomi pga i övrigt sparsam livsstil.

    Skriver inte såhär för att verka duktig men vårt sociala skyddsnät är rätt generöst när en har barn. Förutom i omställningsperioder då och då (i väntan på a-kassa, sjukersättningar, i separationer osv) då jag med förstår det kan bli "knas" kan alla föräldrar som prioriterar vettigt ha råd med mat till sina barn inkl frukt och grönt.


    Få se här nu. Du prioriterar häst (fram till veterinär behövs...) över att betala skulder eller äta ordentlig mat, och därför borde alla kunna ta sig råd att köpa frukt?
  • Anonym (Je)
    Anonym (Hej) skrev 2019-12-20 17:05:56 följande:

    Jepp. Skulderna är inte mitt fel till att börja med, de är inte heller vidare stora och eftersom jag inte haft råd att betala dem i klump pga inga tillgångar som inte vida överstiger deras värde har jag en löneutmätning vilken innebär att jag betalar tillbaks flera tusen (den del av min sammanlagda inkomst som överstiger existensminimum) till geldenärerna per månad.

    Självklart hade jag kunnat sälja en familjemedlem som hästen är och blivit omgående skuldfri, istället för ca 1,5 år avbetalning men nu valde jag göra så här.

    Vart läser du att vi inte har ordentlig mat? Jag lagar smart mat från grunden och köper inget onödigt skräp och har därmed råd.

    Det jag ville poängtera är att det är möjligt att leva på lite pengar och ha råd med både frukt och annat även med väldigt liten inkomst. Jag har tilloch med råd med häst och bil trots att jag lever på "minsta möjliga" (fast jag vet att det finns de som har det väldigt mycket fattigare såklart!) på grund av att jag prioriterar. Hade levt på samma sparsamma sätt även utan häst. Hästen är försäkrad för när veterinär behövs.

    Därmed inte sagt att jag egentligen tycker att skolan borde betala för mat (frukt) som äts under skoltid då skolan ska vara avgiftsfri.

    Även alla som slösar på utemat, läsk, alkohol, cigg, avbetalning på skit osv lägger pengar på onödiga hobbys i mina ögon och borde ha råd med 20 äpplen per månad och barn.

    En påse äpplen motsvarar alltså en 2-litersläsk, en chipspåse eller 1 grandiosapizza.


    Tex att du äter havregrynsgröt till lunch dagligen och verkar anstränga dig väldigt mycket för billigast möjliga mat. Det är bra att du lyckas, men jag tycker det blir väldigt skevt att du kritiserar dem som ("berättigat" eller ej) inte har råd med frukt att de måste prioritera fel när du själv beskriver rätt utförligt just hur du prioriterar bort matkostnad för egen hobby.

    (Sen blir jag fascinerad av att du har tid med jobb, häst och laga allt från grunden som ensamstående med barn. Och utgår ifrån att du vet bättre än att försäkring täcker all veterinärvård eller att det går mer än 10 äpplen på ett kg. Inget av det hör direkt till tråden).
Svar på tråden ”Vi har inte råd att skicka med frukt till skolan”