• Hawk

    Var är min ägglossning!!!??

    Svårt att ge ett hjälpsamt svar med den lilla informationen. Men troligt är cykeln kanske inte exakt som du är van vid om de hade bra koll innan samt handhavandefel med ÄL-tester.


    Magnusw32 skrev 2019-12-31 01:48:42 följande:

    Dom rubriken lyder.

    Är 37 år gammal fick mitt andra barn oktober 2018.

    Vi vill ha ett syskon till men va fasen är min ägglossning?

    Precis börjat med ägglossningstest efter att ha försökt få syskon sen juni.

    Hyfsat regelbunden mens 4 månader efter förlossning men förra månaden var det kaos och den kom inte som den skulle. Mellanblödning 8 dagar innan mens. Sen vart den ok. Men nu har jag testat för ägglossning och den visar så svagt. Vad händer. Snälla nån som kan hjälpa mig!!????


  • Hawk

    Osystematiskt testande på fel tider tex.


    Magnusw32 skrev 2020-01-01 11:51:31 följande:

    Handhavande fel?


  • Hawk

    Den kan ju såklart uteblivit, eller så kan du missat stegringen alternativt kommer den bara senare. Tempar du kan du bekräfta att ÄL infallit trots att du missat den med testerna. Personligen rekommenderar hag att testa tre gånger dagligen till dess man har fått ordentlig koll och samma tider dagligen. Typ kl 09, 13 och 18. Undvik generellt tidiga mornar och sena kvällar. Testar man bara en gång om dagen är det lätt att missa. Skulle inte förutsätta att cykeln nödvändigtvis är likadan som innan graviditet om du kände att du hade koll då.

    Nu kan det ju vara rent slöseri i och med att det verkar lite oklart vart i cykeln du är? Kan därför vara idé att invänta nästa cykel beroende på vad du känner. Det viktigaste för bra resultat är att vara systematisk. Extra bra att lära sig tempmetoden, då kommer du snart få koll på vad som händer.


    Magnusw32 skrev 2020-01-01 22:36:54 följande:

    Jag har testat kl 15 varje dag sen förväntad äl,men inget positivt va jag kan se


  • Hawk

    En enstaka dag skulle jag inte se som en temphöjning, det kan avvika lite av olika anledningar, du måste se till hela kurvan. Kollar du på kurvan för hela cykeln kommer du se en tydlig skillnad mellan före och efter ÄL. Det brukar väl talas om tre över sex, att medel de senaste tre dagarna ska vara högre än senaste sex typ.

    Tempning säger väldigt mycket när man utvärderar det, men är lite sämre när man är otålig så att säga. Jag ser det främst som ett verktyg att lära sig sin cykel. Kombinera det med ÄL-tester som indikerar att ägget ska släppa så kan du snart räkna ut exakt när ÄL sker och framförallt konstatera att det verkligen har skett. Många får även en tempdipp innan ÄL. Jag får tex en dipp följt av en temporär höjning sedan två låga och ÄL infaller på den sista. Så tempen indikerar absolut att det är på g. Det är sånt man lär sig efter ett tag. Jag hade läst på som fan, om tempning, tester och sekretmetoden, hellre än att betala för NC tex. Finns bra gratisappar för graferna. Men viktigt att vara systematisk och att se till helheten.

  • Hawk

    Många verkar använda fertility friend, där går att regga även andra variabler. Jag har av vana bara använt min gamla mensapp, Wiman logg då det även gick att regga temp och få graf.

  • Hawk

    Lycka till!


    Mortiscia80 skrev 2020-01-05 13:24:37 följande:

    Nu jädrar i min lilla låda ska vi nog hitta åtminstone min ÄL! Har beställt CB:s digitala ÄL-tester som ska visa upp till fyra fertila dagar i månaden, har just nu mens och kommer på dag 9 att börja testa med morgonurinet.

    Den sorten som visar fyra dagar är lite dyrare men väldigt prisvärt om man köper via apoteken online, som dessutom har fri frakt i flera fall, och det som är bra är att man sedan endast behöver köpa paket med stickor, så då blir det ännu billigare :) Har man råd och verkligen vill ha barn ska man nog köra på dessa tänker jag.


Svar på tråden Var är min ägglossning!!!??