Inlägg från: ensambarn |Visa alla inlägg
  • ensambarn

    Börja amma då barn är 5,5 månad

    Hej,

    Jag pumpar på ?heltid? och ger bröstmjölk på flaska sedan dag 3, detta då hon inte gick upp i vikt tillräckligt fort, förmodligen pga dåligt tag och stora bröst som gjorde det svårt att få bra tag. Hursomhelst - när jag erbjuder bröstet klarar hon av att suga nu, men hon blir upprörd och föredrar såklart flaskan.

    - Kan jag lära henne amma vid bröstet trots att hon är 5.5 månad? (Jag behöver ju inte få igång produktion då den redan är tillräcklig)

    - Hur gör jag i sådant fall för att hon inte bara ska bli ledsen och hysterisk när jag erbjuder bröstet före flaskan?

    - Gör jag bort mig om jag introducerar bröstet nu? Tänker att hon snart äter mer mat och att amningen kommer bli mindre ändå. (Kan ändå inte släppa tanken på hur mysigt det är och att det vore SÅ skönt att slippa pumpa på natten/tidig morgon och istället ge bröstet direkt. Samt att alltid ha färsk mat med sig nu när man börjar vara ute mer)

  • Svar på tråden Börja amma då barn är 5,5 månad
  • ensambarn

    Tack för tipsen! Ska absolut läsa boken och testa era tips.

    Det fungerar som det är nu också, skulle mest vara smidigt.

    Hon har minsta nappen på flaskan ännu så det kommer inte så snabbt i den heller :) Får läsa boken och testa amma efter pumpning om det är något som kan fungera. Tack!

Svar på tråden Börja amma då barn är 5,5 månad