• Anonym (M)

    Äntligen efter påtryckningar från andra partier vill regeringen höja straffen för våldtäkt. Men lite sent att börja prata om detta nu.

    Det var på tiden.

  • Anonym (M)
    Anonym (guest) skrev 2020-02-28 12:12:47 följande:

    Inför dödsstraff så slipper samhället stå för de enorma kostnaderna av deras fängelsesemester. Lägg resurserna på andra behövande istället. Det är ett riktigt daltande i Sverige när det kommer till kriminella män som begår allvarliga brott som skadar andra. Tycker det är förfärligt hur man kan hålla på o dalta med dem så.. Orättvisan är totalt, samhället korrupt och folk ovettiga. Vuxna män som begår allvarliga brott kostar för mycket och kommer med största sannolikhet fortsätta utgöra ett hot mot allmänheten. Varför förvara dom i ett kostsamt fängelse när de enkelt kan raderas ut från historien med smärtfria medel eller evetuellt kastreras om det hjälper?


    Vad skulle dödsstraff göra bättre menar du? Självklart är det fruktansvärt att många våldtäktsmän går lösa och att många inte ens döms trots bevis som sperma etc men tror knappast dödsstraff är rätt väg att gå.
Svar på tråden Äntligen efter påtryckningar från andra partier vill regeringen höja straffen för våldtäkt. Men lite sent att börja prata om detta nu.