Inlägg från: Anonym (kvinna) |Visa alla inlägg
  • Anonym (kvinna)

    Min pojkvän undviker att träffa mitt barn

    Ni passar tyvärr inte ihop eftersom han inte verkar så förtjust i barn och du har en tvååring. Jag har själv svårt för barn och skulle därför aldrig bli tillsammans med en småbarnspappa.

  • Anonym (kvinna)
    Tecum skrev 2020-02-07 21:43:27 följande:

    Han är inte elak eller hatar ditt barn. Han är bara obekväm med barn och vet inte hur han ska agera, känner sig tafatt och otillräcklig. Det är inte ovanligt hos killar men något som kvinnor har svårt att fatta. Det finns biologiska skillnader mellan könen, så är det bara... Han umgicks länge med dig utan att barnet var med och blev rejält kär. Han trodde att det skulle funka även när barnet kom in i bilden men förstod inte vilken skillnad det skulle göra för honom.

    Du måste vänligt men bestämt tala om för honom hur han ska göra och bete sig mot ditt barn. Det går att lära sig. Om han inte kan ta till sig att han måste vara vänlig och respektfull är det lika bra att ni går skilda vägar. Barnet kommer alltid att finnas där. Däremot ska du inte förvänta dig att han ska bli som en pappa för hen.


    Det är inte bara killar som känner sig obekväma med barn. Jag är kvinna och tycker precis som ts kille att småbarn mest är ett irritationsmoment, och därför undviker jag dem helst och skulle aldrig välja en partner med mindre barn.
Svar på tråden Min pojkvän undviker att träffa mitt barn