• Anonym

    Okej att sova i bur under natten?

    Jag övertog en vuxen hund en gång, och fick en bur med på köpet. Den hunden gick alltid in i buren när det skulle sova. Dörren var kvar men jag band upp den så den inte kunde gå till.
    Visste faktiskt inte att det inte var tillåtet... om dörren faktiskt är fastsatt med buntband och inte kunde gå till.

  • Anonym
    Anonym (Hm) skrev 2020-02-09 08:46:51 följande:
    Nej det har jag inte eftersom ni tolkat det fel.
    Hur kan man tolka denna mening fel?

    "Är det okej att låta valpen sova i bur första tiden?"

    Svaren du fått är att det inte är ok, och dessutom olagligt.
    Sen borde du fatta att om valpen tagits från sin mamma och sina syskon, vid åtta veckors ålder, så behöver den all närhet den kan få Och INTE PÅ NÅGRA VILLKOR får låsas in i en bur!!!

    Om du trots allt genomför dina planer så hoppas jag att någon får reda på det och anmäler det till Länsstyrelsens djurskydd.
  • Anonym

    Jag tycker att ts kan stänga in sin unge i buren istället.
    Det är ju så myyyysigt i en bur, för inte är det väl så att hon tror att valpen skulle må dåligt?

  • Anonym
    Anonym (Valphage) skrev 2020-02-10 14:38:50 följande:
    Jag förespråkar inte bur men det är skrämmande många här på familjeliv som inte verkar förstå skillnaden mellan en hund och ett barn. Jag låter min hund äta på golvet och han måste kissa utomhus. Barnen får sitta vid bordet och använda toaletten. Är det också orättvist och djurplågeri?
    Du menar att du inte förstod ironin?!?!?!?!?! Förvånad OJ! 
Svar på tråden Okej att sova i bur under natten?