• Anonym (???)

    Operera näsan?

    Hej!

    Behöver ventilera lite med er här.

    Det är så att jag har en ganska stor, lite lång näsa med en liten puckel. Under barndomen började jag må dåligt över detta då vissa i klassen kallade mig för "häxnäsa". Detta tog mig väldigt hårt och jag gick hem och grät och satte ofta en klädnypa på näsan i hopp om att den skulle minska.

    Som vuxen har jag försökt att älska hela mig själv, även min näsa. Det är stundom svårt. Såren från barndomen rivs upp igen då mina egna barn ibland skämtar och säger att jag har en häxnäsa.

    Jag är idag 37 år och vet att utseendet inte är det viktigaste , men trots det mår jag fortfarande dåligt pga näsan. Är pedagog till yrket och ibland kan även vissa barn fråga varför jag har " så lång näsa". Det gör lika ont varje gång, blir otroligt sårad!

    Funderar nu på allvar över att förminska näsan. Är bara så rädd för att det inte ska bli bra, uppstå komplikationer, att man får svårt att andas etc.

    Finns det någon här med liknande problem som mig som valt att operera/inte operera näsan?

    Vad grundar sig ditt beslut i?

    Om du opererats , hur blev resultatet ?

    Tacksam för svar!

  • Svar på tråden Operera näsan?
  • Anonym (???)

    Det som känns hårdast är på något vis att de egna barnen anmärker kring det hela, känns som att mobbningen från barndomen blossar upp då igen så fort någon säger häxnäsa.

    Minns att min egen mormor så rakt ut att hon inte tyckte jag var vacker pga min näsa. Ibland va jag ledsen hemma och kände mig riktigt ful pga elaka kommentarer om mitt utseende och näsan i skolan. Min mamma tröstade då mig och så att jag visst var vacker, men jag såg att hon var fundersam, sedan lade hon till "kanske inte så att alla vänder sig om efter dig på gatan, men"...

  • Anonym (Nina)

    Själv har jag en grej för långa krokiga näsor. Hade en crush på en man i tonåren mycket på grund av just hans näsa. Tycker att det ofta är snyggt även på kvinnor. Ansiktet får så mycket karaktär.

  • Veranda

    Det finns ju hur många kända kvinnor som helst som har mer eller mindre krokiga och/eller långa näsor. Jessica Simpson, Meryl Streep, Ebba Bush, Frida någonting som spelade i "såsom i himelen", ivanka Trump, Diane keaton, prinsessan Madeleine, Silvia, osv osv, detta var bara dem jag kom på nu på en sekund medan jag skrev detta, finns många fler.

    Inte för att man måste se ut som någon som är känd- poängen är att man knappast tänker på att dessa kvinnor har krokiga och/eller långa näsor om man inte ser profilbilder på dem.

    Alltså, oftast tänker man inte på det. Förstår dock att du är extra känslig pga att du hade idioter som klasskamrater som uppenbarligen saknade rätt uppfostran och social kompetens.

    Att dina barn påpekar det kanske är för att de märker att du har issues kring näsan.

    Hurdana näsor har dina barn? Om de har liknande kanske de vill kolla att de är ok (Om de märker att du inte gillar din näsa).

    I vilket fall, jag tycker inte du ska operera. Vad ger det för signaler till dina barn?

    Sträck på dig, äg din näsa och sminka dig så att den tillför ditt ansikte något, tex karaktär eller elegans, istället för att skämmas för den.

    Fungerar din näsa? Isåfall är det en bra näsa!

  • Anonym (Nina)

    Googlade förresten om stora näsor nu och hittade nån artikel om att män i genomsnitt hade större näsor än kvinnor för att syresätta sin (generellt sätt större) muskelmassa bättre. Så om nåt barn frågar dig kan du ju svara "för att syresätta musklerna/hjärnan" om du vill.

  • jeanette02

    Usch vad trist att du fick utstå kommentarer och fortfarande får höra det. Alltså det sätter sig... kommer själv ihåg ordagrant vad vissa idioter kommenterade angående mitt utseende i barn /ungdomen. Det sitter i än och gör ont.

    Alltså jag tänker om du vill op. dig så är det ju för din egen skull. Det är inget fel i det. Mår man verkligen mycket dåligt över något och du är ju vuxen så kolla upp det grundligt. Risker, bra kliniker osv. Näsan syns ju liksom alltid, själv skulle jag gärna få tillbaka bröst efter graviditeter, amning, men bryr mig inte eftersom jag kan med kläder se helt ok ut. Det är ju svårare att när man mår dåligt över något som är väldigt centralt i ansiktet.

    Eller är det mycket hjärnspöken? Jag har inget bra råd riktigt utan antingen acceptera din näsa som den är och sålänge den fungerar är det ju en bra näsa.

    Jag tänker också att det kan bli mycket kommentarer efter en operation, då kommer folk kanske säga - Oj vad snygg näsa du fixat. Då kanske det känns ännu jobbigare typ att man verkligen inte hade en acceptabel näsa innan då.

    Finns det bra andra vuxna personer som kan våga ge en mer objektiv bedömning än barn och "dina gamla kommentatorer" så att säga?

  • Anonym (Big nose)

    Har haft precis lika. Har alltid hatat min näsa och blivit retad för den. Det enda som stoppat mig är pga att jag inte haft råd.

    Enda fördelen nu är att nu förtiden har jag fler saker som börjar se hemskt ut tex brösten och rynkor så kommer inte kunna bestämma vad jag skulle operera först haha.

    Förstår fullständigt hur du känner dock. Däremot så här du fått kille och barn så de finns de som älskar att se dig som dig.

  • Anonym (dr.)

    HAhaha, glasklart exempel på att man inte bör lita på googelsökningar.


     


     


    Anonym (Nina) skrev 2020-02-10 02:49:37 följande:
    Googlade förresten om stora näsor nu och hittade nån artikel om att män i genomsnitt hade större näsor än kvinnor för att syresätta sin (generellt sätt större) muskelmassa bättre. Så om nåt barn frågar dig kan du ju svara "för att syresätta musklerna/hjärnan" om du vill.
  • Anonym (Också funderat)

    Jag har också funderat på att operera näsan. Det som hindrat mig hittills är att jag har tre barn (som fortfarande har "barnnäsor", som jag också hade som barn), och om någon av dem skulle få samma näsa som mig (min utvecklades och blev bredare i tonåren) skulle jag absolut inte vilja implicera att de har "fel" näsa genom att operera min så att den blir smalare/mindre. Jag avvaktar än så länge.

    Vill du göra det så gör det för din skull. Om du inte kommer över ditt komplex på annat sätt och du känner att en tyngd lyfts från dig om du ändrar din näsa, och du har råd, så hade jag gjort det. Kan du hitta ett annat sätt att älska hela dig så är det ju fantastiskt också! Jag menar bara om det inte går.

    Ingen annan känner din historia och dina känslor bättre än du, ingen annan äger din kropp, och ingen ska skambelägga dig för de beslut du tar.

  • Anonym (Förstår dig)

    Jag valde att göra ett "nosejob" när jag var 21. Idag är jag 35. Jag har aldrig ångrat det, trots att det blev lite komplikationer vilket medförde att jag fick göra två korrigeringar efteråt med ungefär ett års mellanrum mellan varje. Jag betalade 31000:-. Detta är ju nästan 15 år sedan, vet inte vad det skulle kosta idag. Jag fick mitt näsben "avknackat" och min nästipp lite förminskad. Jag hade också en "häxnäsa" som växte fram under puberteten. Jag blev ofta retad, och precis som du skriver, det gjorde ont varje gång. Efter att jag tog studenten hade jag som mål att jag skulle operera mig så fort jag tjänat ihop pengarna, och detta blev alltså av när jag precis hade fyllt 21.

    Sålänge du väljer en seriös och välkänd plastikkirurg så är riskerna ganska små. Efterkorrigeringar förekommer i ca 10% av fallen. Jag tillhörde ju de där 10% som behövde efterkorrigering, men som sagt, jag tycker att det blev bra tillslut och sååå värt det. Sen finns det ju kanske andra aspekter att väga in i ditt fall. Att du är både förälder och pedagog.. om du opererar dig nu i mogen ålder så signalerar du ju inte till barnen att man duger som man är.. Men om man ska tänka lite mer ego så säger jag go for it :) 

    Ps. Jag sparar pengar till min dotter varje månad ifall hon skulle vilja göra ett nosejob när hon är 18. Det är ju mina gener som i så fall har gett henne stor näsa. Min pappa har jättestor näsa och jag fick min häxnäsa efter honom. Men att betala för något nosejob var inget han var intresserad av att göra. Jag vill kunna ge min dotter det jag själv önskade mig som tonåring. Ds

  • Thekf
    Anonym (dr.) skrev 2020-02-10 23:25:33 följande:

    HAhaha, glasklart exempel på att man inte bör lita på googelsökningar.

     

     


    Vadå? Det är ju sant och helt obestridet att män som grupp har större muskelmassa
  • Anonym (Em)

    Jag har opererat min näsa, det bästa jag har gjort.

    Redan i yngre tonåren mådde jag dåligt pga min näsa som var krokig och stor. Var på min första konsultation hos en kirurg som 17 åring. Operera dock inte den förrän jag var 27 år och det är jag tacksam för. Det var ett beslut som jag tänkt igenom i 10 år. Från att varje dag tänkt på min näsa och inte velat visa mig i profil osv så tänker jag aldrig på min näsa idag. Viktigt dock att du gör vad som blir bäst för dig och att du tänker igenom det noga. Lycka till!

  • Anonym (För liten)

    Jag har en konstig näsa. Bred, knölig och platt men samtidigt liten. Min mamma sa alltid att jag har en riktig potatisnäsa, jättekul att höra. Fick nyfikna frågor om vad som hänt med näsan i skolan och i tonåren, men jag har aldrig blivit retad.

    Funderade över att operera den i många år, men hade inte råd när jag var student och sen prioriterade jag barn och huskostnader osv. Nu är jag nästan 50 år och ser så gammal o sliten ut ändå så nu struntar jag i den.

    Men jag ångrar att jag inte opererade den när jag var ung.

  • Anonym (Näsan)

    Hej TS,

    tror många är missnöjda med sin näsa. Även jag är mycket missnöjd, ibland. Eller egentligen ganska ofta. Jag har aldrig blivit retad för den, men väl för andra saker...

    Jag kommer inte operera (något). Jag vill lära mina barn att vara nöjda med de de är. Jag vill va nöjd själv med. Jag har som plan att snygga till mej med träning istället :)

    Rätt eller fel, men jag vill va nöjd med mig själv som jag är och jobbar hårt på att va det. På nåt konstigt sätt skulle jag nog också sakna Min näsa om jag opererade den. Den är ju en del av vem jag är. Och den fungerar bra :)

  • Anonym (I)

    Men sluta! Jag jobbar också som pedagog och har fått höra att jag har stora öron, prickar i ansiktet (finnar alltså) osv. Du kan ju inte bli sårad av vad ofiltrerade barn säger. Varför är du då tjock? - är ju en klassisk fråga barn ställer till alla med lite övervikt. Barn frågar över allt dom ser. Oftast utan att döma. Dom är fascinerade över att människor ser olika ut.

    Jag tycker ABSOLUT INTE att du ska operera din näsa. Jag har utsående öron. Ser ut som en apa med uppsatt hår och jag har fått höra det hela mitt liv, blev mobbad över det som barn i skolan. Kan inte ha keps för det ser himla dumt ut. Men skulle aldrig få för mig att operera om dom! Då blir man ju aldrig älskad för den man är, utan för den man anpassat sig till att vara. Vad oäkta?!

    Min kompis från Libanon opererade sin näsa och det gjorde mig så ledsen. Hon förstod inte själv att hon var så vacker innan. Nu fick hon ett helt nytt ansikte som ser lite... tillgjort ut. Lite som när blonda personer färgar håret svart. Man ser att någonting inte riktigt synkar. Det kan vara fint men det syns ändå att det inte är naturligt. Och ett onaturligt ansikte är väl inge roligt?

    Snälla gör det inte. Du är vacker som du är. Du duger som du är. Lägg dina pengar på något viktigare. Det kommer en dag när verkliga problem uppstår, familj dör, du kanske blir sjuk... Då kommer din långa näsa vara ditt minsta problem! För det är inte ett verkligt problem. Vad hade du sagt till din dotter om hon ville operera om sig för att hon kände sig ful?

  • Anonym (Elin A)

    Jag har alltid haft en stor häxnäsa och jag valde att operera den vid 30 års ålder. Det blev superfint och jag har aldrig ångrat mig! Man lever bara en gång och ingen ska lägga sig i vad du gör med din kropp. Det kostade 40.000 kr och var värt varenda krona. Valde Astoriakliniken i Stockholm där även kändisar som Anitha Schulman har opererat sig. Dom är specialister på att göra små förändringar som passar ansiktet så du riskerar inte att få någon liten knapp-näsa. Obs ingen reklam.

  • Anonym (Button Nose)

    Jag opererade min för ca 10 år sen och blev Skitnöjd. Hade som en bullnäsa, inget snyggt alls. Så jag fick en fin, liten nässpets och allt blev smalare. Blev supernöjd och är det än. 

Svar på tråden Operera näsan?