Kan barn straffas för busringningar till 112?
Som rubriken lyder. Barn under 15 kan väl inte det? Eller räknas inte böter som att straffa barnet?
Som rubriken lyder. Barn under 15 kan väl inte det? Eller räknas inte böter som att straffa barnet?
Det är olagligt att busringa till 112 och för barn under 15 är det föräldrarna som får ta påföljderna.
Det beror väl isf på ålder. Tror ingen skulle bötfälla föräldrarna till en treåring t ex men däremot en unge på åtta ska nog inte chansa.
Vadå, tycker du att det är ok att bryta mot lagen i andra fall också, så länge man inte vet att det man gör är olagligt, eller vad menar du?
Då vore det väl lämpligt att barnet inte får tillgång till en telefon så länge hen inte förstår.
Just så!
Föräldrarna lär (förhoppningsvis) barnen!
Men ... är väl antagligen samma typ av föräldrar som anser att skolan ska uppfostra deras barn.
Man blir bara så förbanna på alla dessa flata föräldrar.
Var vuxen för i helvete det är ju det ungarna behöver!!!
Jä***a plyschtomtar!
Så u menar att en fyra-åring ringt larmsamtal??? Yeah right ....
Men vad är grejen? Har barnet upprepade gånger ringt långa samtal till 112?
Han bidrar dessutom till att människor i nöd kanske inte tas på allvar om de ringer 112.
Jag blir så fruktansvärt arg på oansvariga curlingföräldrar som inte har förmåga att lära sina barn vad som är rätt och fel. Som någon skrev så lär sig de allra flesta barn tidigt i livet att man inte ringer dit om det inte är akut.
Självklart inte.
Men att ni i egenskap av föräldrar inte vidtagit åtgärder för att förhindra att detta upprepas flera gånger borde ni få böter för om jag fick bestämma.
Det gör det absolut! Han tar upp värdefull tid som kunnat gå till att skicka ut en ambulans till en döende person istället. Det tiden kan vara avgörande för att rädda livet på någon.
Det spelar ingen roll om det är ett busringande barn ("lite småbarnsprat") eller en busringande vuxen som stjäl tid, konsekvenserna blir detsamma ändå.
Förlåt, men är du ens mogen att vara förälder? Inställningen att "lite småbarnsprat inte bidrar till något sånt" är oerhört naiv och barnslig. Du låter inte som en lämplig förälder, känns som att du egentligen inte bryr dig om att ditt barn busringer.
Mitt barn skulle inte ens kunna ringa ett samtal utan att vi upptäckte det än mindre 12 (!!!!). Ni har definitivt brustit i ert föräldraansvar. Hur kan en fyraåring ringa 12 samtal på en dag utan att någon reagerar? Vart befann ni er när detta hände?
Och som sagt, han bidrar även till att andra som ringer 112 för att de är i nöd kanske inte tas på allvar.
Nästa gång kanske det är ett barn i nöd som ringer 112 men som inte tas på allvar pga ditt barns rundringning för att de som svarar utgår ifrån att detta också är en busringning och barnet dör.
Tycker du fortfarande att ditt barn är lika oskyldig då?
Snälla tänk längre än vad näsan räcker!
Som sagt, du låter inte som en lämplig förälder eller speciellt mogen för att ha barn. En normal vuxen vet att nödsamtal går att ringa även utan att simkortet sitter i.
Detta skriver jag alltså inte för att vara elak, utan för att det är precis så det är.
Det vet du absolut INGET om. Det kan vara något som TS bara påstår för att rädda sitt eget skinn.
För att det bland annat alltid står "endast nödsamtal" på skärmen när inte simkortet sitter i. Och det är liksom grundläggande att man som vuxen vet att 112 går att ringa ändå, det lär man sig i skolan.
"Sen utgick vi knappast ifrån att han skulle ringa dig" du skrev ju att han länge pratat om att han ville ringa till polisen. Du kunde inte räkna ut själv att han kanske skulle ringa dit när han fick ensam tillgång till telefonen?